Vilniuje Europos humanitarinio universiteto (EHU) ir jau keturiasdešimt metų veikiančios organizacijos Cenzūros indeksas organizuotame seminare „Ar Baltarusijoje įmanoma skaitmeninė laisvė?“ pristatytas naujas tyrimas apie skaitmeninę laisvę Baltarusijoje. Diskusijos dalyvių teigimu, internetas yra vienintelė vieta, kur dar gali reikštis nepriklausoma žiniasklaida autoritarinėje šalyje.
„Baltarusija pasaulio žodžio laisvės vertinimo indeksuose užima paskutines vietas. Nepriklausomos žiniasklaidos šalyje beveik neliko. Tačiau Baltarusija taip pat yra tarp 20 valstybių, kuriose yra sparčiausia interneto plėtra. 80 procentų baltarusių kasdien naudojasi internetu. Baltarusijoje internetas yra laisvės salelė“, – pristatydamas organizacijos Cenzūros indeksas atliktą tyrimą teigė Baltarusijos žurnalistų sąjungos vicepirmininkas ir žurnalistas Andrei Alexandrov.
Cenzūros indekso atlikto tyrimo ataskaitoje įvardijamos priemonės, kurių imasi Baltarusijos valdžia siekdama cenzūruoti nepriklausomos žiniasklaidos kanalus. Tai represyvių įstatymų taikymas, baudžiamoji atsakomybė, žurnalistų ir aktyvistų persekiojimas, turinio filtravimas, vartotojų siekimas, prieigos prie tam tikrų svetainių blokavimas. Skaitmeninėje erdvėje taip pat naudojamos naujos priemonės, tokios kaip DDoS atakos prieš nepriklausomas svetaines, manipuliacija turiniu, ypač politiškai svarbiu laikotarpiu, pvz. 2010 m. vykusių prezidento rinkimų metu.
„Pavyzdžiui, rinkimų metu buvo sukurta falsifikuota opozicinio Baltarusijos portalo „Chartija 97“ versija. Atsidarius svetainę, ji buvo automatiškai peradresuojama ir atidaromas taip pat atrodantis puslapis. Mažai kas pastebėdavo, kad svetainės adresas pasikeitęs, todėl galvojo, kad naršo po tikrąją organizacijos svetainę“, – pasakojo Alexey Leonchik, Jungtinių Tautų Demokratijos fondo projektų vadovas.
Dalyvių teigimu, taip pat reikalaujama, kad visos svetainės būtų registruojamos Baltarusijoje. Anot jų, taip yra kontroliuojamas turinys.
„Baltarusijoje interneto kavinėse privaloma registruoti vartotojus ir kaupti apie juos duomenis. Taip valdžia kontroliuoja, kaip žmonės elgiasi internetinėje erdvėje“, – pasakojo Andrei Bastunec, teisininkas, Baltarusijos žurnalistų asociacijos vicepirmininkas.
„Tik mažas skaičius žmonių žino, kaip apeiti valdžios taikomus apribojimus ir sekimo priemones. Tie, kuriuos labiausiai reikalinga informuoti, nežino, kaip tai padaryti“, – teigė A. Leonchik.