JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) marsaeigis „Curiosity“ rengiasi atlikti pirmąjį važiavimą Marse po to, kai jis nusileido ant šios planetos paviršiaus rugpjūčio 6 dieną.
Skelbiama, kad trečiadienį vakare JAV laiku „Curiosity“ pajudės iš savo vietos maždaug 3 metrus, o po to sugrįš į nusileidimo vietą, kad ją nuodugniau apžiūrėtų. Naujoji marsaeigio pozicija turėtų maždaug 90 laipsnių skirtis nuo pradinės padėties.
NASA darbuotojai, siunčiantys robotui nurodymus iš Žemės, siekia išvengti bet kokių atsitiktinumų. Marsaeigio kelionė į Marsą kainavo apie 2,5 mlrd. JAV dolerių, todėl niekas nenorėtų jo prarasti jau pirmosiomis ekspedicijos dienomis.
Pastarąsias savaites vykusi „Curiosity“ sistemų apžiūra parodė, kad nusileidimo metu buvo pažeistas vienas iš dviejų jo vėjo jutiklių. Greičiausiai taip nutiko dėl nusileidimo metu iš vietos išjudintų Marso paviršiaus akmenukų, kurie galėjo perkirsti vieną iš laidų, kuriais keliauja jutiklio skleidžiami signalai.
„Tai yra ganėtinai trapūs prietaisai“, – britų „The Guardian“ teigė vienas iš prie projekto dirbančių mokslininkų Ashwinas Vasavada. Jo teigimu, padaryta žala greičiausiai yra nebepataisoma.
Visi kiti „Curiosity“ prietaisai, pasak NASA darbuotojų, veikia puikiai. Lengvojo automobilio dydžio marsaeigis jau šiek tiek judino savo „ranką“, kuria rinks Marso uolienų mėginius, ir visus keturis ratus.
Kaip skelbia NASA, „Curiosity“ jau pradėjo rinkti duomenis apie Marso atmosferą ir paviršiaus temperatūrą. Vėliau, maždaug po savaitės, jie bus pradėti skelbti internete.
Žinoma, kad per vidutinę Marso dieną oro temperatūra svyruoja nuo maždaug –2 iki –75, o paviršiaus – nuo maždaug –3 iki –91 laipsnio pagal Celsijų.