NASA paskelbė apie susitarimą su privataus kapitalo bendrovėmis Jungtinėse Amerikos valstijose, kurios kurs pakaitalą dabar jau nurašytiems daugkartinio naudojimo erdvėlaiviams „Shuttle“.
Daugkartinis erdvėlaivis, oficialiai vadinamas kosminio transportavimo sistema, yra JAV daugkartinio naudojimo pilotuojamas kosminis laivas. Jis buvo kuriamas kaip pigi, dažnai naudojama kosminio transporto priemonė. Deja šios viltys nepasiteisino: erdvėlaivio skrydžiai buvo brangesni nei įprastinių vienkartinio naudojimo raketų skrydžiai. Panašų erdvėlaivį buvo sukūrusi ir Sovietų Sąjunga, tačiau apleido šį projektą jau po pirmo bandomojo skrydžio.
Amerikiečiams sėkmingai nuskridus į Mėnulį, nebebuvo reikalo toliau įrodinėti kapitalistinės santvarkos pranašumus prieš socialistinę, todėl kosminių tyrimų finansavimas buvo staigiai ir ženkliai sumažintas. Atslinkus 2008 m. krizei NASA finansavimas buvo dar daugiau apkarpytas, tad po truputi visiems tapo aišku, kad kosminiai skrydžiai bent jau JAV po truputi tampa privačiu verslu. „Shuttle“ erdvėlaiviai tapo muziejų eksponatais.
Tačiau viskas tik į gerą. Nesenai NASA paskelbė apie susitarimą ir kontraktą su privataus kapitalo bendrovėmis Jungtinėse Amerikos valstijose. Šios bendrovės, tai: „Sierra Nevada Corporation“, „Space Exploration Technologies (SpaceX)“ ir „The Boeing Company“.
Kol kas realiausias ir greičiausiai galintis pasirodyti kandidatas – nepilotuojamas kosminis laivas „Dragon“, kuriame bendrovė „SpaceX“ žada įtaisyti septynias vietas astronautams, įdiegti moderniausias apsaugos ir katapultavimosi sistemas. Atlikus šiuos pakeitimus, erdvėlaivį galės pilotuoti žmogus.
Lyg šiol „Dragon“ buvo naudojamas kroviniams į Žemės orbitą kelti. Birželio mėnesį šis kosminis aparatas tapo pirmuoju komerciniu laivu, susijungusiu su Tarptautine kosmine stotimi.