Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jurbarko rajono policijos komisariato pareigūnai, operatyviai sureagavę į atsakingo piliečio pranešimą apie tamsiu paros metu po pievą išjungtais žibintais važinėjanti automobilį, sulaikė du asmenis, kuriems pareikšti įtarimai dėl transformatorinės alyvos vagystės iš elektros transformatorinės. Įrodžius asmenų kaltę, jiems gresia laisvės atėmimo bausmės.
Jurbarko rajono Veliuonos seniūnijos teritorijoje prevenciniais tikslais patruliavęs mišrus Viešosios ir Kriminalinės policijos skyrių pareigūnų ekipažas, operatyviai reaguodamas į gautą informaciją, birželio 12 d., apie 00.20 val., prie elektros transformatorinės pastotės aptiko savadarbį plastikinį piltuvą su gumine žarna, medžiaginį maišelį su įrankiais, 2 tuščias plastikines talpas, vieną plastikinę talpą su transformatorine aušinimo alyva. Pastebėta, kad iš transformatorinės išleista apie 20 kg transformatorinės alyvos.
Netrukus, apie 100 m. atstumu nuo elektros pastotės, pievoje rastas užklimpęs automobilis Volvo 940, kurio viduje ant priekinės keleivio sėdynės rastos medžiaginės pirštinės su galimai transformatorinės alyvos dėmėmis, bagažinėje rastas plastikinis piltuvas, medžiaginė pirštinė su galimai transformatorinės alyvos dėmėmis. Sulaikyta 1990 m. gimusi mergina ir 1982 m. gimęs vyriškis, įtariami vykdę nusikalstamą veiką.
Kostas Kuzminskas, laikinai einantis Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jurbarko rajono policijos komisariato viršininko pareigas, patvirtino, kad pradėtas ikiteisminis šio įvykio tyrimas. Anot jo, Jurbarko rajone pastaruoju metu buvo įvykdyta ne viena transformatorinės alyvos vagystė, todėl tiriama, ar sulaikyti asmenys nėra prisidėję prie kitų analogiškų nusikalstamų veikų.
„Labai džiaugiamės, kad yra atsakingų piliečių, kurių iniciatyva galime užkirsti kelią nusikalstamai veikai ir užtikrinti saugesnę aplinką mums visiems. Tvarkinga elektros skirstomojo tinklo įranga užtikrina nenutrūkstamą elektros energijos tiekimą visą parą. Bet nusikaltėliai, vaikydamiesi menko uždarbio, rizikuoja savo gyvybe, be to, pamina visuomenės interesą gauti patikimą elektros energijos tiekimą. Dėl nusikaltėlių veiklos skaičiuojami šimtais tūkstančių litų vertinami nuostoliai ir šimtai valandų be elektros, keliama grėsmė žmonių sveikatai ir gyvybei“, – teigia Juozas Šakela, LESTO Prevencijos ir kontrolės departamento direktorius.
Nusikaltėliai pavogtą izoliacinę alyvą dažnai parduoda vietoje dyzelino, žinoma, pirkėjų neinformuodami, kad ji nepritaikyta naudoti vidaus degimo varikliuose, yra modifikuota, ir jiems daro nepataisomą žalą – gyventojams atskirti du skirtingus produktus nėra paprasta. Pavogus alyvą labai dažnai sudega elektros energijos transformatoriai, kurių atstatymas gali būti itin brangus, o gyventojams ir verslo įmonėms sutrikdomas elektros energijos tiekimas, dėl to patiriami nuostoliai.
„Kviečiame gyventojus sekti gerais pavyzdžiais ir netoleruoti neleistinų veiksmų, kuriuos neretai galima priskirti ir teroro išpuoliams prieš visų mūsų gerovę – prie elektros skirstomojo tinklo pastebėję įtartinus asmenis, skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 arba LESTO klientų aptarnavimo telefonu 1802, anoniminių pranešimų telefonu (8 5) 255 2555 arba internetiniame puslapyje www.lesto.lt užpildydami anketą „Noriu pranešti“. Aktyviai bendradarbiaujame su policija ir pasiekėme gerų rezultatų, kad tokių nusikaltimų sumažėtų“, – teigia J. Šakela.
2011 m. dėl išorinės žmonių veiklos (vagysčių, chuliganizmo, kasybos darbų) trumpam be elektros energijos tiekimo buvo likę daugiau nei 200 tūkst. elektros energijos vartotojų. Per metus dėl vagysčių (alyvos, spalvotojų metalų, elektros energijos ir kt.) padarytus nuostolius tenka sumokėti tiek, kiek atsieitų 40 mokyklų apšvietimas visus metus, neskaičiuojant žalos dėl sutrikusio elektros tiekimo.
Siekdama mažinti nuostolius tinkle ir skatinti gyventojų pilietiškumą ir atsakingumą, LESTO tęsia 2010 m. pradėtą gyventojų švietimo iniciatyvą „Operacija 2020“, kurios pagrindiniai partneriai – Lietuvos seniūnų asociacija. Bendradarbiaujant su seniūnais siekiama operatyviai spręsti su elektros tinklais susijusias gyventojams kylančias problemas ir skatinti gyventojų aktyvumą.
LESTO, siekdama užkirsti kelią vagystėms iš tinklo įrenginių, pasirašė bendradarbiavimo memorandumą su stambiomis infrastruktūros įmonėmis – TEO, AB ir AB „Lietuvos geležinkeliai“, elektronikos supirkėjų asociacija EEPA bei Antrinio perdirbimo įmonių asociacija.