Japonijos atominės energetikos agentūra ir šalies kosmoso agentūra antradienį paskelbė apie bendrą projektą, kurio tikslas – sukurti nepilotuojamą lėktuvą, galintį matuoti radioaktyvumą aplinkoje.
Po 2011 metų kovą šalį supurčiusio 9 balų žemės drebėjimo ir cunamio, Fukušimos atominėje elektrinėje sukėlusių vieną didžiausių pasaulyje branduolinių krizių, Japonija buvo priversta kurti arba tobulinti sistemas, skirtas radioaktyviajai taršai matuoti.
Tam naudoti nuotoliniu būdu valdomi sraigtasparniai, tačiau jie netinkami nuošalioms ir kalnuotoms vietovėms, mat jie turi skristi žemai, o jų valdytojas turi matyti orlaivį, teigia Japonijos aerokosmoso tyrimų agentūra.
Tačiau nepilotuojamas lėktuvas galėtų skristi didesniame aukštyje virš potencialiai užterštų teritorijų ir šią problemą išspręsti.
Planuojama, kad orlaivis bus 2,6 metro ilgio, o sparnų ilgis sieks 4,2 metro.
Iš Fukušimos pasklidusi radiacija paplito didelėje teritorijoje, o vėjas ir lietus taršą nunešė net už kelių šimtų kilometrų nuo elektrinės.
Iš aplink elektrinę buvusių gyvenviečių evakuota dešimtys tūkstančių žmonių, o nemaži plotai vis dar lieka smarkiai užteršti. Valymo darbai į priekį juda lėtai ir kalbama, kad kai kurie miesteliai gali būti negyvenami tris dešimtmečius.