Kompanijos „Kaspersky Lab“ vadovas E. Kasperskis, dalyvaudamas Tel Avive (Izraelis) vykusioje IT saugumui skirtoje konferencijoje, pakomentavo itin didelį ažiotažą sukėlusio kibernetiniam šnipinėjimui skirtos „Flame“ programos atradimą.
Sprendžiant iš preliminarios analizės, „Flame“ savo sudėtingumu ir funkcionalumu visa galva lenkia visas šiuo metu žinomas grėsmes. Programa skirti vogti svarbius duomenis, tame tarpe informaciją, kuri rodomo monitoriaus ekrane, sistemos duomenis, kompiuteryje saugomus failus, netgi pokalbių garso įrašus. Pavogti duomenys perduodami į nuotolinius valdančiuosius serverius, kurie yra skirtingose planetos vietose. „Flame“ gali plisti keliais būdais, tame tarpe ir per spausdintuvams skirtus sisteminius procesus, taip pat USB įrenginius.
„Kaspersky Lab“ vadovo teigimu, „Flame“ tikrai sudėtingas, tačiau daugelis šalių, net ir tos, kurios neturi pakankamai patirties, gali sukurti tokią pat arba panašią programą. Tam, pavyzdžiui, jos gali pasamdyti profesionalius programinės įrangos kūrėjus arba tiesiog kreiptis į programišius. Išlaidos, kuriomis įvertintas „Flame“ analogo kūrimas, įvertintos „mažiau nei 100 mln. JAV dolerių“.
„Tai nėra kibernetinis karas, tai – kibernetinis terorizmas, iš aš bijau, jog tai yra tik pradžia. Deja, tai gali tapti to pasaulio, kurį mes žinome, pabaiga, – pareiškė E. Kasperskis. – Logiška yra šiuo metu kalbėti apie naujo kibernetinio ginklo egzistavimą, galbūt jau yra ir užkrėsti kompiuteriai.“
Jo teigimu, tik bendros valstybių pastangos gali kovoti prieš didėjančią internete vykstančio karo ir terorizmo grėsmę. Be to, E. Kasperskis pažymėjo, jog būtina visiškai peržiūrėti požiūrį į pramoninių, transporto, energetinių ir kitų kritiškai svarbių kompiuterinių sistemų valdymą. „Pamirškite apie „Microsoft“, „Linux“, „Unix“. Būtina specializuota saugi platforma.“