Automatiniu užklausų generavimu pasinaudojęs studentas panevėžietis, įtariama, išsiuntė virš 200 tūkst. SMS žinučių į keturis telefonus, papildydamas savo sąskaitą kelių tūkstančių litų neteisėtai gauta premija.
Panevėžio prokurorai perdavė nagrinėti teismui baudžiamąją bylą, kurioje 21 metų panevėžietis įtariamas nusikalstamų veikų padarymu – neteisėtu naudojimusi ryšių paslaugomis ir neteisėtu poveikiu informacinei sistemai.
Įtariama, kad jaunuolis, panaudojęs neteisėtą automatinį užklausų generavimą į vieną svetainės adresą, iš svetainės 118.lt galėjo išsiųsti didelį kiekį SMS pranešimų ir į keturis jo naudotus telefonus. Iš ryšių paslaugų bendrovės jis gavo virš 206 tūkst. įeinančių SMS žinučių, papildydamas savo sąskaitą kelių tūkstančių litų neteisėtai gauta premija.
„Šimtus tūkstančių žinučių siuntęs ir sąskaitą neteisėtu būdu pelnytomis premijomis pildęs jaunuolis turės atsakyti baudžiamąja tvarka. Kaltinamasis, savanaudiškais tikslais neteisėtai pasinaudojęs tiekiamomis ryšio paslaugomis ir ekonominę vertę turinčiais dalykais, neteisėtais prisijungimais ir kompiuterinėmis atakomis padarė bendrovei didelę turtinę žalą ir sutrikdė informacinės sistemos darbą“, – teigia Panevėžio apygardos prokuratūros miesto apylinkės prokuroras Gražvydas Kazlauskas.
Nesąžiningas vartotojas savanaudiškais tikslais pasinaudojo gyventojų patogumui sukurtos svetainės 118.lt įmonių, gyventojų ir žemėlapių informacijos paieškos sistemos paslauga, suteikiančia galimybę užsiregistruoti ir paskelbti savo duomenis.
Užsiregistruodamas „118 kontaktų knygutėje“ jis įsipareigojo sąžiningai laikytis svetainėje paskelbtų „Privatumo taisyklių“ nuostatų. Jos griežtai draudžia keisti, adaptuoti, atakuoti svetainę ir jos turinį, generuoti užklausas, inicijuoti trumpųjų žinučių siuntimą į kitus, nenurodytus registracijos metu, judriojo ryšio numerius ir siųsti registracijos kodą patvirtinančias žinutes į juos bei užsakyti didesnius nei registracijai, slaptažodžio priminimui būtinus trumpųjų žinučių kiekius, t. y. ne daugiau kaip po vieną SMS žinutę.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad panevėžietis padarė nusikalstamas veikas pažeisdamas svetainės privatumo taisyklių nuostatas. Įtariama, kad pasinaudodamas kompiuterinėmis programomis jis galėjo per telekomunikacijų ir kompiuterinius tinklus prisijungti prie bendrovės svetainės ir jos informacinės sistemos ir neteisėtai atakuoti internetinę svetainę virš 240 tūkst. kartų pasinaudodamas galimybe klausti ir gauti neribotą kiekį nemokamų SMS žinučių su jam suteiktu slaptažodžio priminimu.
Jaunuolis, žinodamas, kad vienos bendrovės ryšio paslauga vartotojams gautąsias trumpąsias SMS žinutes konvertuoja į nemokamas telefoninių pokalbių minutes ar kitas ryšio paslaugas kaip premiją už aktyvų naudojimąsi ryšio paslaugomis, tokiais veiksmais papildydavo savo sąskaitą.
Neteisėtais prisijungimo ir poveikio informacinei sistemai veiksmais bendrovei padaryta didelė – 15 tūkstančių 721 litų turtinė žala, nes vienos trumposios SMS žinutės išsiuntimas pagal vartotojo užklausą informacinėje sistemoje registruotam vartotojui bendrovei kainavo apie 7,5 cento.
Ikiteisminį tyrimą atliko Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo biuro Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėjai. Tyrimą organizavo, kontroliavo ir jam vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros miesto apylinkės prokurorai.
Už neteisėtą naudojimąsi ryšių paslaugomis ir kitam asmeniui padarytą didelę turtinę žalą įstatymas numato maksimalią laisvės atėmimo bausmę iki šešerių metų, už neteisėtą poveikį informacinei sistemai – jos sutrikdymą ar informacinės sistemos darbo nutraukimą ir didelės žalos padarymą – iki ketverių arba šešerių metų.