Šių metų gegužės 17-ąją, kaip ir kasmet nuo 2006-ųjų, pasaulyje ir Lietuvoje minima Pasaulio informacinės visuomenės diena. Šios dienos tikslas – informuoti ir šviesti visuomenę apie visuomenės ir ekonomikos pokyčius, kuriems įtakos turi internetas bei kitos informacinės ir ryšių technologijos (IRT), ir skaitmeninės atskirties mažinimo būdus.
Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, sveikindamas visus šios dienos proga, kviečia dalyvauti specialiai šiai progai sukurtame virtualiame žaidime ir patikrinti savo žinias apie informacinę visuomenę.
Žaidimą rasite IVPK interneto svetainėje.
Šių metų Pasaulio informacinės visuomenės dienos tema, paskelbta Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (International Telecommunication Union, ITU) – IRT naudojimas tarp moterų ir merginų. Kaip savo pranešime pabrėžia Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga, moterys yra visuomenės pamatas, jos – šeimų ir bendruomenių stiprybė. Tačiau pasaulyje vis dar išlieka lyčių nelygybė: moterys ir merginos susiduria su nevienodomis galimybėmis darbe, kai kuriose pasaulio šalyse pasireiškia moterų diskriminacija sveikatos apsaugos ir išsilavinimo srityse, moterys išskiriamos priimant ekonominius, politinius ir socialinius sprendimus, jos kenčia smurtą ir diskriminaciją šeimoje ir visuomenėje.
Lyčių lygybė yra pagrindinė žmogaus teisė, įtvirtinta Jungtinių Tautų chartijoje. O IRT – įrankis, kuris gali paspartinti lyčių lygybės užtikrinimą. Dėl šios priežasties ITU taryba ir pasiūlė šiais, 2012 metais, atkreipti dėmesį į moteris ir merginas, ir panaudojus IRT teikiamas galimybes, pasiūlyti joms naujas skaitmenines galimybes, siekiant įveikti moterų diskriminaciją.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje 2011 m. gyveno 1737,3 tūkst. moterų ir 1507,3 tūkst. vyrų, atitinkamai – 53,5 ir 46,5 proc. gyventojų. Daugiau moterų gyvena miestuose – 54,6 proc. (vyrų – 45,4 proc.), kaime – 51,3 proc. (vyrų – 48,7 proc.). Lietuvoje moterys ir merginos pagal pagrindinius naudojimosi IRT rodiklius nenusileidžia vyrams: 2011 m., Europos Sąjungos statistikos tarnybos duomenimis, per pastaruosius 12 mėn. po 65 proc. visų moterų ir vyrų buvo interneto naudotojai, kompiuteriu naudojosi 65 proc. moterų ir 66 proc. vyrų. Tačiau pastebima, kad merginos ženkliai rečiau, nei vaikinai, dalyvauja IRT srities neformaliajame ugdyme – pvz. užklasinėse veiklose, būreliuose; mažiau jaunų moterų, nei vyrų, renkasi techninės pakraipos specialybes ir atitinkamai – darbo vietas.
Gegužės 17-oji kasmetine Pasaulio ryšių ir informacinės visuomenės diena paskelbta 2006 m. kovo mėn. Jungtinių Tautų Nacionalinės asamblėjos sprendimu, po 2005-ųjų metų lapkritį Tunise įvykusio Pasaulio aukščiausio lygio susitikimo informacinės visuomenės tema (WSIS). Anksčiau ši diena buvo minima kaip Pasaulio telekomunikacijų diena, prisimenant 1865 m. gegužės 17-ąją, kuomet buvo pasirašyta pirmoji Tarptautinė telegrafo konvencija ir buvo sukurta Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga (International Telecommunication Union), kurios iniciatyva ši diena ir švenčiama. Lietuvoje ši diena žymima nuo 2007 m., kuomet gegužės 17-oji, kaip Pasaulinė informacinės visuomenės diena, buvo įtraukta į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymą.