Generalinė prokuratūra atkreipia interneto vartotojų dėmesį, kad šie būtų atidūs ir nesileistų apgaunami sukčių, skelbiančių skaudžiomis istorijomis ir dramatiškomis nuotraukomis iliustruotus prašymus padėti, nurodant banko sąskaitą pinigams pervesti.
Šiuo metu Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra koordinuoja policijos atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo, kai socialiniame tinklalapyje „Facebook“ buvo paskelbta kvietimas padėti sunkiai sergančiam vaikui, praneša Generalinė prokuratūra.
Specialiai sukurtame socialinio tinklo profilyje sukčiai teigia, kad jų tariamas mažametis sūnus serga sunkiai pagydoma liga, ir kad šeima negali jam padėti, nes vos gali išgyventi.
„Jau pusė metų, kaip mes bandome kovoti su laiko ir Dievo pagalba. Bet mūsų jėgos jau senka... Niekada nebūčiau pagalvojus, kad taip gali nutikti mums. Mūsų vaikas, mažasis Tomukas, serga labai sunkiai pagydoma liga – cistine fibroze. Cistine cibroze serga maždaug 1 iš 2000–2500 naujagimių.
Ji gali sukelti įvairių simptomų. Labiausiai liga pažeidžia plaučius, kasą, kepenis, žarnyną. Pirmieji cistinės fibrozės požymiai gali atsirasti bet kurio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai – per pirmuosius dvejus vaiko gyvenimo metus. Mane, kaip motiną, labiau žlugdo vienintelė mintis – aš negaliu daugiau niekaip padėti savo vaikui, nes dabar mes patys vos turime ką valgyti. Tiesiog meldžiuosi, kad kiekvieną rytą atsikėlus dar galėčiau pasakyti sau – aš padariau viską.
Per visą savo gyvenimą niekada neteko prašyti niekieno pagalbos, bet dabar nebežinau, ką daryti. Aš prašau Jūsų pagalbos… Prašau su didele gėda, bet tai paskutinė mano viltis. Viltis, kad ryte atsikėlus dar matyčiau skaisčią pavasario saulutę, nes galiu prarasti visą savo gyvenimą“, – rašoma skelbime.
Profilyje nurodytas sąskaitos numeris banke ir dėkojama žmonėms, kurie parems sūnaus gydymą. Per keletą dienų šį profilį aplankė ir informacija pasidalino daugiau nei 1000 žmonių.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, į pagalbos prašymą paskelbusios moters O. B. nurodytą banko sąskaitą gaunamos lėšos iš įvairių fizinių asmenų su prierašu „parama“, „tomukui“, „vaikui“, „auka“ yra pervedamos būtent dėl internetiniuose skelbimų portaluose patalpintų skelbimų, socialiniame tinklapyje sukurto profilio, kuriame prašoma padėti sunkiai sergančiam vaikui.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, jog panaudojus apgaulę dėl sergančio vaiko yra pasisavinamos svetimos lėšos, o skelbimuose naudojamos nuotraukos ir sukurti tekstai panaudoti iš kitų tinklalapių.
Vykstant šiam tyrimui, paaiškėjo, kad panaudojusi to paties vaiko nuotrauką ir sukūrusi kitą graudžią istoriją apie berniuką kitu vardu, dar viena moteris I. B. socialiniame tinkle taip pat prašo finansinės paramos. Prie šios informacijos nurodyta jau kita banko sąskaita.
Nors dauguma žmonių yra girdėję ir jau žino apie tokius sukčiavimo būdus, tačiau patenkančiųjų į sukčių pinkles nemažėja. Todėl elektroninėje erdvėje plintant atvejams, kai melagingai sukurtomis istorijos siekiama pasinaudoti žmonių gerumu ir išvilioti pinigus, primenama būti atidiems. Kilus įtarimams, vertėtų kreiptis į teisėsaugą.