Rusijos federalinė kosmoso agentūra „Roskosmos“ ketina dar kartą pakartoti pernai žlugusią kosminio aparato „Phobos-Grunt“ misiją į Marso palydovą Fobą.
Apie tai pranešė Rusijos Mokslų akademijos Kosmoso tyrimų instituto direktoriaus pavaduotojas Levas Zelionyj, skelbia naujienų agentūra „Interfax“.
„Rusijos Mokslų akademija yra tos nuomonės, kad „Phobos-Grunt“ misija turi būti pakartota. Tai aiški mūsų pozicija, ir „Roskosmos“ jai pritaria“, – pareiškė L. Zelionyj. Tačiau jis pridūrė, kad šiuo metu Rusijos kosmoso tyrinėtojų dėmesio centre yra Mėnulis, kuriame Rusija neva ketina patikrinti „svarbias technologijas“, tarp jų ir tas, kurios būtų naudojamas Marsą ir jo palydovus tirsiančiuose kosminiuose aparatuose.
Kada galėtų būti pakartotas naujo „Phobos-Grunt“ aparato skrydis į Marsą, neskelbiama. L. Zelionyj teigimu, per artimiausius 10 metų Mėnulio tyrimai bus prioritetinė Rusijos kosminių tyrimų kryptis, sakoma pranešime.
„Roskosmos“ atstovai pranešė, kad balandžio 6 dieną derybose su Europos kosmoso agentūra (ESA) buvo priimtas sprendimas dėl Rusijos dalyvavimo marso tyrimų programoje „ExoMars“. Pagal ją 2016 m. ESA į Marsą paleis palydovą, o 2018 m. į Raudonąją planetą nuskraidins marsaeigį.
„Phobos-Grunt“ – pirmasis per 15 pastarųjų metų Marso tyrimams skirtas Rusijoje sukurtas kosminis aparatas. Jis buvo paleistas lapkričio 9 dieną, tačiau nesugebėjo įjungti raketinių variklių, kaip buvo numatyta pagal skrydžio planą, ir liko skrieti aplink Žemę vadinamąja atramine orbita. Daugkartiniai bandymai užmegzti su juo dvikryptį ryšį baigėsi nesėkmingai, perduoti naujų valdymo programų į „Phobos-Grunt“ kompiuterį nepavyko.
Šis kosminis aparatas virto vadinamąja kosmine šiukšle ir dėl stabdomojo viršutinio Žemės atmosferos sluoksnio poveikio neišvengiamai turėjo nukristi į Žemę. Tai įvyko sausio 15 dieną: atmosferoje nesudegusios „Phobos-Grunt“ liekanos maždaug 21.45 val. Maskvos laiku nukrito į Ramųjį vandenyną.