Vilniaus universitetas oficialiai pristatė ir viešam naudojimui pasiūlė savo superkompiuterį su 1920 procesorių branduolių, 3648 GB darbinės atminties ir 620 TB nuolatinės atminties.
„Tai yra išties didelė mūsų universiteto šventė. Kiekvienąkart, kai kas nors pagerėja mūsų infrastruktūroje, mes džiaugiamės, nes pagerėja ir mokslo veiklos, ir studijų kokybė. Dažnai skundžiamės, kad viskas blogai, kad kokybė žema. Bet kokybė susidaro iš daugybės parametrų ir be infrastruktūros atnaujinimo kokybės nebus. O šiandien esame dar vieno kokybinio šuolio liudininkai“, – sakė universiteto rektorius prof. Benediktas Juodka.
„Jau galime sakyti, kad turime vieną baigtą objektą Santaros slėnyje – mums tai yra džiugu, nes galėsime kalbėtis su Finansų ministerija ir sakyti, kad ne viskas vėluoja, kad yra daroma. Kita vertus, džiugu kad dabar galėsime sakyti, jog komunikacijų ir informacinių technologijų kontekste jau turime vieną objektą, kuris padės pagerinti ir studijų kokybę, suteiks naujų galimybių, ir padės žengti į priekį mokslo bei verslo bendradarbiavimui“, – sakė Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė
© DELFI (Š. Mažeikos nuotr.)
„Su tokiais resursais mes pakeisime, įdomesniu padarysime mokymosi procesą, moksliniai skaičiavimai galės būti atliekami daug efektyviau, turėsime daug bendros veiklos su mūsų verslininkais“, – sakė VU Matematikos ir informatikos fakulteto dekanas prof. Gediminas Stepanauskas.
Superkompiuterio atviros prieigos centro atidarymo proga savo sveikinimą atsiuntė iš Didžiosios Britanijos kilęs ir JAV Silicio slėnyje veiklą vykdantis verslininkas Pete'as Malcolmas, šiuo metu vadovaujantis debesų kompiuterijos įmonei „Abiquo“: „Pastaraisiais metais moksliniai pasiekimai ir verslo plėtra tapo glaudžiai susijusiais dalykais. Vilniaus universiteto iniciatyva sukurti kompiuterių mokslo centrą, padėsiantį pagreitinti žinių ir mokslinių duomenų perkėlimą į ekonomikos ir inovatyvių skaitmeninių produktų sferas, yra iš tiesų reikšmingas įvykis Lietuvai“.
VU Matematikos ir informatikos fakulteto prodekanas dr. Linas Bukauskas akcentavo tai, jog siūlant superkompiuterio pajėgumus verslui nebandoma konkuruoti su debesų kompiuterijos paslaugas teikiančiomis įmonėmis, mat VU superkompiuterį siūloma naudoti ne vien tik kaip kompiuterio resursus, bet kaip kompleksinį sprendimą kartu su moksliniu universiteto potencialu.
Superkompiuterio paslaugos bus teikiamos privačios debesų kompiuterijos principu – tai turėtų suteikti lankstumo vartotojui mokant už tokį resursų kiekį, koks jam iš tiesų tuo metu reikalingas. šia įranga taip pat galės naudotis ir mokslinius darbus atliekantys universiteto studentai bei mokslininkai, rengiamasi partnerystei su Santariškių klinikomis ir vaikų ligonine - bus kuriamos ekspertinės sistemos, kurios dalį skaičiavimų, reikalaujančių signalų ir vaizdų apdorojimo, perkels į superkompiuterį.
„Superkompiuteris yra sudarytas iš trijų pagrindinių komercinių komponentų – „Bull“, IBM ir SUN kompiuterių, sujungtų į vieną klasterį, kuriame yra 1920 branduolių. Galite įsivaizduoti kiek reikėtų sujungti įprastinių namie esančių dviejų ar keturių branduolių kompiuterių. Nors tai nėra paprasti kompiuteriai, kuriuos galima būtų įsigyti parduotuvėje – jie yra specializuoti, pritaikyti superkompiuterių centrams, o našumu Lietuvoje tai yra kol kas pats pajėgiausias kompiuteris“.
Tiesa, oficialiai tik šiandien paslaugas pradėjęs siūlyti superkompiuteris jau yra ir nemaža našta universitetui: „Išlaikymas iš tiesų kol kas mums yra galvos skausmas. Yra atvesta labai didelės galios atskira linija – berods 120 kilovatų galios elektros įvadas. Tad tenka mokėti atskirai elektros galios mokestį ir už realias sąnaudas. Tai yra pakankamai dideli pinigai“, – sakė L. Bukauskas, nepanorėjęs atskleisti konkrečios sąskaitos už superkompiuterio sunaudojamą elektrą.