Artėjantį šeštadienį visoje Europoje, o taip pat ir Lietuvoje, vyks protesto akcijos, nukreiptos prieš Tarptautinį prekybos susitarimą dėl kovos su klastotėmis (angl. Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA). Protestus organizuojantys internautai teigia, kad ši sutartis kelia grėsmę interneto laisvei.
Protesto akcijos organizuojamos maždaug 100 Europos miestų, tarp jų ir Vilniuje. ACTA sutarčiai nepritariantys lietuviai ketina rinktis šeštadienį vidurdienį Vinco Kudirkos aikštėje. Organizatoriai skelbia, kad šia akcija siekiama atkreipti visuomenės ir ypač politikų dėmesį.
Socialiniame tinkle „Facebook“ sukurtame renginio puslapyje dalyvauti protesto akcijoje jau užsirašė per 2 tūkst. žmonių.
Masiniai protestai organizuojami ir kituose Europos miestuose, tarp jų – Londone, Miunchene, Paryžiuje ir kt., praneša BBC.
Keliuose miestuose mitingai vyko ir praėjusį šeštadienį, didžiausias jų organizuotas Slovėnijos sostinėje, kur susirinko per 2 tūkst. žmonių. Slovėnus į mitingą pakvietė šalies ambasadorė Japonijoje, sausio pabaigoje pasirašiusi ACTA sutartį. Vėliau ji atsiprašė už „neatidumą“ pasirašant sutartį, į kurią nebuvo gerai įsigilinusi, ir pripažino, kad ACTA gali pakenkti interneto laisvei, todėl pakvietė slovėnus „jos vardu“ surengti mitingą Liublianoje.
Sausį masinė protesto akcija vyko ir Lenkijoje. Šios šalies premjeras Donaldas Tuskas neseniai pareiškė, kad jis atidės susitarimo ratifikavimą, pripažindamas, kad derybų procese trūko konsultacijų.
Internautai taip pat renka parašus peticijai, kuria raginama atmesti ACTA sutartį. Ją jau pasirašė virš 1,75 mln. žmonių. Ši peticija bus perduota Europos Sąjungos institucijų valdininkams.
ACTA sutartimi siekiama suvienodinti intelektinės nuosavybės teisių apsaugą įvairiose šalyse, tačiau ji sulaukė kritikos dėl interneto laisvės varžymo. Be to, sutarties oponentai pastebi, kad ji ilgą laiką buvo slepiama nuo visuomenės, maža to, jos rengėjai vengia viešų diskusijų ir svarstymų valdžios institucijose.
Sausį atsistatydino Kaderis Arifas – Europos Parlamento pranešėjas apie ACTA. Jis pareiškė buvęs liudininku „dar niekada anksčiau nematytų manevrų“, kurie buvo atlikti ruošiant šią sutartį, o derybas dėl jos K. Arifas pavadino „maskaradu“.