Baikonūro kosmodromo stebėjimo stotis susisiekė su zondu „Fobos-Grunt“. Apie tai paskelbė naujienų agentūra „Interfaks“ su nuoroda į šaltinius kosmodrome.
„Maždaug prieš valandą mūsų stočiai pavyko susisiekti su aparatu ir priimti iš jos telemetrijos informaciją. Pradėtas duomenų iššifravimas. Kol kas viskas vyksta sėkmingai“, – šaltinį cituoja agentūra. Jis nepaaiškino dėl ko su palydovu nepavyko susisiekti anksčiau (orbitoje jis sukasi nuo lapkričio 9 dienos).
Vakar ryšį su zondu pavyko užmegzti stebėjimo stočiai Australijoje. Antrojo ryšio seanso, kuris vyko naktį į lapkričio 24 dieną, Europos kosmoso agentūros specialistams (stotis Australijoje priklauso EKA) pavyko gauti telemetrijos duomenis, kurie buvo perduoti kolegoms iš Rusijos. Bet tuomet paaiškėjo, kad duomenys neiššifruojami.
Kosminis zondas „Fobos-Grunt“ buvo iškeltas lapkričio 9 dieną. Po dviejų valandų nuo starto prasidėjo pirmieji nesklandumai – neįsijungė zondo variklis. Dėl to aparatas liko Žemei artimoje orbitoje su maždaug 90 min. apsisukimo periodu. Iki šiol visi bandymai susisiekti su aparatu buvo nesėkmingi.
Pagrindinis „Fobos-Grunt“ taikinys pagal planą buvo Marso palydovas Fobas. Aparatas turėjo nusileisti šio palydovo paviršiuje, surinkti grunto mėginius ir išsiųsti juos atgal į žemę. Misijos kaina yra 5 mlrd. rublių, ji apdrausta tik 1,2 mlrd. rublių sumai, rašo lenta.ru.