Berlyne įvyko nacionalinių tyrimus finansuojančių ir vykdančių institucijų asamblėja, kurioje buvo paskelbta apie jas vienijančios organizacijos „Science Europe“ („Mokslo Europa“) veiklos pradžią.
Asamblėjoje dalyvavo 150 žymiausių mokslo ir politikos atstovų. Itin didelis dėmesys kreiptas į poreikį didinti Europos mokslo matomumą ir konkurencingumą pasaulyje. Apie tai pasisakė Europos komisarė M. Geoghegan-Quinn, Europos Komisijos tyrimų direktorato generalinis direktorius R. J. Smits ir kiti pranešėjai.
Numatyta, jog naujoje organizacijoje lemiamą įtaką formuojant bendrą mokslo politiką ir prioritetus turės mokslininkai: pagal tyrimų kryptis bus suformuoti šeši moksliniai komitetai, į kuriuos bus pakviesti žinomiausi Europos mokslininkai. Tuo ši organizacija skirsis nuo Europos mokslo fondo (European Science Foundation, ESF), kurios nepakankamai efektyvi veikla ir paskatino iniciatyvą steigti „Science Europe“.
„Nacionalinių mokslą finansuojančių organizacijų dalis sudaro daugiau nei 90 proc. visų Europos moksliniams tyrimams skiriamų lėšų, todėl svarbiausi ateities klausimai Europos mastu sietini su tyrimų koordinavimu, geresniu mokslo ir jam atstovaujančių organizacijų matomumu ir įtaka“, – sako Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas prof. Eugenijus Butkus. Tikimasi, jog „Science Europe“ užtikrins nacionalinių organizacijų bendradarbiavimą, būtiną stiprinant Europos mokslo erdvei.
„Science Europe“ atstovybė Briuselyje taip pat turėtų sėkmingai atstovauti bendriems nacionalinių organizacijų interesams, bendradarbiaudama su Europos Komisija ir kitomis Europos institucijomis. Organizacija taip pat turėtų užpildyti ESF veiklos nišas.
„Science Europe“ vienija 50 tyrimus finansuojančių ar vykdančių organizacijų iš visos Europos.