Šiandien vykusiame Vyriausybės posėdyje priimti nutarimai buvo patvirtinti elektroniniais parašais. Nuo šiol, startavus elektroninio pasirašymo informacinei sistemai ELPAS, tokiu būdu bus galima įforminti Vyriausybės priimtus nutarimus, sprendimus, rezoliucijas ir kitus teisės aktus.
Pasak vidaus reikalų ministro R. Palaičio, šiandien pirmą kartą elektroniniu būdu pasirašiusio ministerijos teiktus nutarimų projektus, galimybė naudotis e. parašu Vyriausybėje yra didelis žingsnis į priekį, plečiant elektroninių paslaugų naudojimą Lietuvoje.
„E. parašas tampa patogiu įrankiu, suteikiančiu galimybę didinti darbo produktyvumą – juk naudojant jį galima sutaupyti laiko, sumažinti išlaidas, galiausiai operatyviau priimti sprendimus. Toks pasirašymas yra paprastas, greitas ir saugus veiksmas. Tikiu, kad e. parašo naudojimas Vyriausybės lygmenyje paskatins tokį suvokimą ir kasdieniame žmonių gyvenime bei organizacijų veikloje“, – sako R. Palaitis.
Naujoji elektroninio pasirašymo sistema sudarys galimybes ministerijoms atsisakyti teisės aktų popierinių variantų, leis taupyti ministerijų valstybės tarnautojų darbo laiką, nes nebereikės jo gaišti nešiojant dokumentus iš vienos institucijos į kitą. Ministrų kabinetas jiems pateiktus teisės aktus galės pasirašyti elektroniniu parašu bet kuriuo jiems patogiu metu, bet kurioje vietoje.
Tam, kad suteikti Vyriausybei galimybę naudotis ELPAS, Vidaus reikalų ministerija organizavo specialių elektroninio pasirašymo priemonių pagaminimą, taip pat ministrų kabineto valstybės tarnautojo pažymėjimų pritaikymą šiai sistemai.
E. parašo sertifikatai, kaip priemonė e. parašo sudarymui, Lietuvoje plačiau paplito 2009 m., kuomet pradėtos išdavinėti naujos kartos asmens tapatybės kortelės ir valstybės tarnautojo pažymėjimai. Šiuo metu naujas asmens tapatybės korteles jau turi apie 550 tūkst. pilnamečių Lietuvos piliečių, išduota beveik 18000 valstybės tarnautojo pažymėjimų su e. parašo sertifikatais.
E. paslaugų naudojimas Lietuvoje kasmet plečiasi. Pagal ES Komisijos užsakymu 2010 metais atliktą viešųjų paslaugų stebėseną, Lietuva yra pasiekusi daugiau kaip 84 proc. viešųjų paslaugų pasiekiamumo internetu brandos lygį. Pastaruoju metu išaugo 100 proc. internetu teikiamų viešųjų paslaugų skaičius – pilnai internetu yra teikiamos paslaugos pajamų mokesčių, studentų išmokų, statybos leidimų išdavimo, viešųjų bibliotekų paslaugų, registracijos į aukštąsias mokyklas, socialinių išmokų, muitinės deklaracijų, viešųjų pirkimų ir kitose srityse. Įdiegus Vyriausybės elektroninio pasirašymo informacinę sistemą, Lietuva įsijungė į šioje srityje pirmaujančių ES valstybių gretas.