Amerikiečių kosmoso agentūra NASA įspėjo, kad dėl praėjusią savaitę sudužusios rusų raketos gali tekti evakuoti astronautus iš Tarptautinės kosminės stoties. Naujos įgulos į stotį gali nepavykti nugabenti bent pusę metų.
Praėjusią savaitę sudužus rusų raketai su krovininiu laivu „Progres“, kuris turėjo nugabenti įvairių atsargų į Tarptautinę kosminę stotį, galimybių astronautams toliau sėkmingai dirbti ir gyventi kosminėje stotyje gerokai sumažėjo. Nors turimų maisto atsargų jiems turėtų pakakti dviem mėnesiams, nauji skrydžiai rusų raketa stabdomi iki tol, kol bus išsiaiškintos avarijos priežastys
Rusų raketa sudužo praėjusį ketvirtadienį praėjus penkioms minutėms nuo paleidimo Baikonūro kosmodrome. Nuo starto ji jau buvo spėjusi nuskristi 1,5 tūkst. kilometrų, todėl jos liekanos nukrito Sibiro regione. Kadangi panašiomis rusų raketomis skraidinami ir astronautai, kol atliekamas tyrimas dėl pastarosios avarijos, visi būsimi skrydžiai yra stabdomi.
Tai buvo 44-asis laivo „Progres“ paleidimas ir pirmoji avarija per daugiau kaip 13 metų trunkantį šio laivo ir jam pritaikytos raketos „Sojuz-U“ naudojimo laikotarpį. Ši raketa buvo likusi vienintele priemone astronautams patekti į kosminę stoti po to, kai vasaros viduryje NASA sustabdė savo daugkartinio naudojimo erdvėlaivių programą.
Kadangi alternatyvos rusų raketoms „Sojuz“ kol kas nėra, kosmoso programoms tai yra bloga žinia. Prie Tarptautinės kosminės stoties šiuo metu prisišvartavusios 2 „Sojuz“ kapsulės, talpinančios po 3 astronautus, todėl dabartinė 6 žmonių stoties įgula galės sėkmingai evakuotis, kai baigsis maisto atsargos. Tačiau naujos įgulos atgabenimas gali užtrukti.
Nors kosminę stotį galima valdyti ir iš Žemės, šis procesas yra sudėtingesnis ir kelia didesnę riziką. Tarptautinė kosminė stotis buvo pradėta montuoti 1998 metais, o nuo 2000-ųjų pabaigos joje nuolatos dirbo kelių astronautų įgula. Ją eksploatuoti planuojama bent iki 2020 metų.