Ketvirtadienį Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis teismas priėmė filmų ir muzikos pramonės atstovams palankų sprendimą, pagal kurį didžiausias šios šalies interneto tiekėjas BT yra įpareigotas apriboti prisijungimą prie interneto svetainės, siūlančios nuorodas į nelegalų turinį internete.
BT bus įpareigota blokuoti vartotojų prisijungimą prie svetainės „Newbiz2“, kurioje kaupiamos nuorodos į nelegalų turinį, tarp vartotojų platinamą per „torrent“ tinklus. Filmų asociacijos, vienijančios tokias Holivudo studijas kaip „Warner Bros“, „Fox“, „Disney“ ir „Paramount Pictures“, atstovai šią pergalę vertina kaip jiems palankų precedentą, padėsiantį ateityje kovoti su interneto piratais.
Filmų asociacija teismui argumentavo, kad internetą teikianti BT gali nustatyti, kurie klientai naudojasi „Newbiz2“ svetaine ir siunčiasi nelegalų turinį iš jos, bei jiems gali blokuoti šios svetainės pasiekiamumą. Anot jų, bendrovė galėtų naudoti tas pačias priemones, kurias naudoja vaikų pornografijos internete pasiekiamumui apriboti.
BT atstovai teisme argumentavo, kad palankus teismo sprendimas reikštų, kad bendrovė turi apriboti internetą daugiau kaip 6 mln. savo klientų, toks reikalavimas galėtų tapti rimtu teisių laisvai pasiekti ir naudotis internetu suvaržymu. Be to, bendrovės teigimu, tai paveiktų tik nedidelę dalį vartotojų, mat tokius apribojimus būtų galima nesunkiai apeiti.
Tačiau bylą nagrinėjusio teisėjo teigimu, BT privalės riboti prisijungimą, net jei tai užkirs kelią pasiekti nelegalų turinį tik nedidelei vartotojų daliai. Tiesa, teismas taip pat pridūrė, kad turinio savininkai ateityje galės prašyti apriboti prisijungimą prie turinio tik tuo atveju, jei savo argumentus įrodys teisme.
Aišku, laimėtas mūšis – dar ne pergalė kare. Vis dėlto Filmų asociacijos atstovai tokį Aukščiausiojo teismo sprendimą vertino kaip jiems palankų precedentą, artimiausiu metu jie kreipsis į Jungtinės Karalystės teismus su prašymais dėl naujų apribojimų ir įpareigojimo riboti priėjimą prie piratinių svetainių visus šalies interneto tiekėjus.
Daugelis interneto tiekėjų ir didžiųjų interneto kompanijų, tokių, kaip „Google“, anksčiau yra išsakę savo nuogąstavimus dėl filmų ir muzikos industrijos atstovų siekių riboti tam tikrų interneto svetainių pasiekiamumą. Anot jų, interneto bendrovės neturi būti paverčiamos interneto policija, o jeigu taip atsitiks ir prisijungimą jos vis dėlto turės riboti, ateityje gali būti itin sudėtinga nustatyti tokio tipo cenzūros ribą.
Jungtinėje Karalystėje tai yra ne pirmas bandymas apriboti nelegalaus turinio platinimą internete. Dar 2009 metais šios šalies vyriausybė buvo paskelbusi prieštaringai sutiktą planą atjungti piratinį turinį besisiunčiančius vartotojus nuo interneto. Nors įstatymui buvo pritarta praėjusių metų pradžioje, pasikeitus vyriausybei, jo įsigaliojimas buvo sustabdytas, o šiuo metu įstatymas yra peržiūrimas.
Šis įstatymas taip turėtų įpareigoti interneto tiekėjus stebėti tai, ką į kompiuterius siunčiasi jų klientai ir, užfiksavus nelegalaus turinio atsisiuntimo atvejį, klientą įspėti. Jeigu klientas ir toliau nekeičia savo įpročių, tai po trečio įspėjimo jam tam tikram laikotarpiui turėtų būti išjungtas internetas. Toks įstatymas šiuo metu yra priimtas ir galioja Prancūzijoje, nors jo įgyvendinimas ir stringa, nes kiekvienu atveju dėl interneto išjungimo reikia teismo nutarties.