Nors Lietuva neturi kranto ties vienu iš pasaulio vandenynų, tačiau šalies gyventojai vis tiek galės prisidėti prie tarptautinės vandenynų ekologijos paramos kampanijos.
Pasiekusi daugiau nei 200 mln. vartotojų visame pasaulyje ir Kanų reklamos festivalyje auksinį liūtą laimėjusi „Electrolux“ ekoiniciatyva „Siurblys iš jūros“ siekia paremti svarbiausias vandenynų plastiko taršos problemą sprendžiančias organizacijas ir jų programas.
Viena iš jų – Čarzlo Muro (Charles Moore) 1994 m. įsteigtas ir bene garsiausias pasaulyje vandenynų tyrimų fondas „Agalita“, 1997 m. pasauliui pranešęs apie Ramiajame vandenyne susiformavusią plastiko šiukšlių salą.
Ši organizacija jau ne vienerius metus aiškinasi, kokio tipo plastikas patenka į vandenynus, kuris yra pavojingiausias ir kur jis kaupiasi, ko pasekoje ieškoma efektyviausių priemonių užkirsti kelią tolimesnei taršai. Šios organizacijos partneris – „5 gyres“ – yra praktiškai tyrimus įgyvendinanti organizacija, šiemet vienoje iš ekspedicijų suteikusi galimybę dalyvauti tarptautinį konkursą laimėjusiai tinklaraštininkei. Šiuo metu organizacijos planuoja 2012 m. ekspediciją po Ramųjį vandenyną, greta Japonijos, kur po cunamio atsirado dar vienas plastiko taršos taškas pasauliniame vandenynų žemėlapyje.
„Agalita“ ir „5gyres“ atiteks 1,5 % sumos nuo kiekvieno Europoje parduoto „Electrolux“ žaliosios serijos dulkių siurblio – taip kiekvienas pirkėjas, pasirinkęs vieną iš 5 žaliųjų dulkių siurblių modelių, galės prisidėti prie vandenynų taršos problemos sprendimo. Kartu įvairiose šalyse vyks edukaciniai renginiai, kuriais bendruomenės bus skatinamos imtis realių veiksmų mažinant plastiko patekimą į jūras ir vandenynus.
Bendradarbiaudama su šiomis organizacijomis „Electrolux“ pernai įgyvendino kampaniją, kurios metu šešiuose pasaulio vandenynuose ir jūrose buvo renkamos plastiko šiukšlės. Iš jų buvo sukurti 6 originalūs koncepciniai siurbliai, kurių paroda, apkeliavusi įvairias pasaulio valstybes, skelbė žinią, jog nepaisant to, kad vandenynuose plastiko pilna, sausumoje perdirbimui jo trūksta. Vienas toks siurblys, kurio korpusas pagamintas iš Baltijos jūroje surinktų šiukšlių, šių metų pradžioje buvo eksponuojamas ir Lietuvoje – Kauno prekybos centre „Mega“, šalia jūrinio akvariumo.
„Electrolux“ pernai rudenį rinkai pristatė juoda spalva išsiskiriančią žaliųjų dulkių siurblių seriją iš 5 modelių, kurių gamybai panaudota nuo 55 iki 70 proc. perdirbto plastiko. Tačiau kompanijos tikslas – perdirbto plastiko dalį dulkių siurbliuose padidinti iki 100 proc. Palyginus su įprasto dulkių siurblio gamyba, kiekvienam žaliosios serijos siurbliui pagaminti sunaudojama 2 litrais mažiau naftos ir 90 proc. energijos. Nuo 2008 m. „Electrolux“ dulkių siurblių gamybai panaudojamo perdirbto plastiko dalis išaugo beveik 3 kartus.