AB „Achema“, viena pirmųjų įmonių Lietuvoje pradėjusi naudotis savo pasigaminta energija, nuo liepos 7 d. stabdo 22 MW kogeneracinio tipo dujų jėgainę Nr. 1.
„Tokį sprendimą inspiravo LR Energetikos ministro nustatyta VIAP mokėjimo tvarka, padėtis elektros rinkoje ir dėl to susidariusi nepalanki ekonominė situacija įmonei, – pabrėžia AB „Achema“ generalinis direktorius Jonas Sirvydis. – Paradoksas, tačiau siekiantiems kuo efektyviau naudoti energijos išteklius, pačių pasigaminta elektros energija darosi nuostolinga...“
Nuo 2010 m. sausio padidintas VIAP (visuomenės interesus atitinkanti paslauga) mokestis taikomas pačių pasigamintai ir ūkinėms reikmėms sunaudotai el. energijai bei vartotojo suvartotai (nupirktai) el. energijai. Šiemet tai „Achemai“ kainuos daugiau nei dvigubai – 22 mln. Lt, kai 2010 m. šio mokesčio sumokėta apie 9 mln. Lt. „Mes ne prieš mokesčius, – sako generalinis direktorius, – tačiau apmaudu, kad mokestis, kuris turėtų skatinti aplinkai draugiškos energijos vystymą, darosi verslui sunkiai pakeliamas; negana to, yra skirstomas neskaidriai, visiškai prieštaraujant ES direktyvose nustatytoms energijos taupymo kryptims ir žlugdant efektyvios kogeneracijos plėtrą Lietuvoje.“
Š. m. III ketvirtį „Achemoje“ planuota paleisti 46 MW kogeneracinę jėgainę Nr. 2. „Investuodami į naująją elektrinę virš 100 mln. Lt nesitikėjome, kad gamindami energiją savo reikmėms, turėsime mokėti 6,01 cento už kilovatvalandę ir iš šių pinigų bus remiamos kitos, neefektyvaus ciklo elektrinės, – sako bendrovės vadovas. – Susidariusi padėtis verčia abejoti ir dėl antrosios jėgainės eksploatavimo. O juk veikiant abiems kogeneracinėms jėgainėms, AB „Achema“ savo reikmėms galėtų pasigaminti 100 proc. reikalingos energijos.“
Pradėjus statyti kogeneracinę jėgainę Nr. 2, VIAP siekė 17 proc. pirktai el. energijai, o pačių pasigamintai, jei elektrinės galia neviršijo 35 MW, šis mokestis iš viso nebuvo taikomas.