Dažnėjant vasaros audroms ir perkūnijoms, Lietuvos skirstomojo tinklo operatorius – AB LESTO – primena, kad informacija apie elektros tiekimo sutrikimus registruojama centralizuotai trumpuoju telefono numeriu 1802. Siekiant greičiau nustatyti tinklo gedimo vietą ir atstatyti elektros tiekimą, klientų prašoma nurodyti vartotojo kodus ir tikslų adresą. Bendrovė įspėja gyventojus, kad esant šalia oro linijų ir elektros skirstymo įrenginių, kurie gali būti pažeisti dėl gamtos stichijų poveikio, būtina laikytis saugaus elgesio reikalavimų.
Šiuo metu visų Lietuvos gyventojų pranešimai apie elektros tiekimo sutrikimus registruojami centralizuotai LESTO kontaktų centro teleonu 1802. Prasidėjus itin didelio masto gamtos stichijoms, kurios lemia masinius elektros tiekimo sutrikimus, kontaktų centras dirba pasitelkęs papildomą skaičių darbuotojų, kurie ne tik priima pranešimus, bet ir informuoja klientus apie vykdomą elektros energijos tiekimo sutrikimų šalinimą LESTO teritorijoje. Skambinant į LESTO kontaktų centrą iš fiksuoto ryšio, taikomas tarifas pagal galiojančius TEO LT, AB tarifus, skambinant iš mobiliojo ryšio telefono – pagal skambinančiojo asmens turimo plano galiojančius tarifus.
Pasak LESTO elektros tinklo tarnybos direktoriaus Virgilijaus Žukausko, daugeliu atvejų, kai gedimai įvyksta aukštos ir vidutinės įtampos tinkle, juos automatiškai fiksuoja bendrovės dispečerinio valdymo sistema, todėl nustatant gedimų vietą nėra būtini elektros vartotojų pranešimai. Tačiau dėl gamtos stichijų įtakos įvairių gedimų įvyksta ir žemos įtampos tinklo dalyje. Tokiais atvejais, siekiant greičiau nustatyti gedimo vietą ir atstatyti elektros tiekimą, klientų prašoma kuo skubiau pranešti apie gedimus, nurodant ir vartotojo kodą, kuris yra įrašytas jų atsiskaitymų už elektrą knygelėse.
„Anksčiau, įvykus elektros tiekimo sutrikimams ekstremalių situacijų metu, gyventojai skambindavo vietinio skyriaus dispečeriui, kuriam reikėjo priimti didžiulį skambučių srautą, t.y. išklausyti ir informuoti kiekvieną skambinantį asmenį. Tačiau tiesioginis dispečerių darbas ir pagrindinis tikslas – operatyviai organizuoti gedimų šalinimo brigadas bei koordinuoti jų darbą. Dispečerių darbas reikalauja ypatingos atsakomybės – jų rankose elektros tinklo valdymas“, – sako V. Žukauskas. Jo teigimu, centralizuotas skambučių ir informacijos srauto valdymas per kontaktų centrą leidžia efektyviau organizuoti elektros tiekimo atstatymą. Turint informaciją apie visą LESTO teritoriją, galima siųsti papildomas brigadas iš gretimų skyrių į pagalbą labiausiai nukentėjusiam rajonui.
Įvykus masiniams elektros tiekimo sutrikimams bendrovė gedimų šalinimą organizuoja pagal ekstremalių situacijų elektros tinkle likvidavimo tvarką, siekiant pasitelkti visas įmanomas ir papildomas priemones, kad elektros energijos tiekimas klientams būtų atstatytas kaip galima greičiau. Ekstremalių situacijų atvejais didžiausios pajėgos siunčiamos šalinti aukštos ir vidutinės įtampos tinkle užfiksuotų gedimų, nes jie būna susiję su dideliu elektros vartotojų skaičiumi. Po to, palaipsniui organizuojami elektros atstatymo darbai žemos įtampos tinkle ir pavieniams objektams.
LESTO elektros tinklo tarnybos direktorius primena, kad visiems gyventojams būtina žinoti, kaip elgtis užklupus netikėtai liūčiai, perkūnijai ar škvalui, ypatingą dėmesį atkreipiant į elektros tinklo įrenginius. „Siaučiant gamtos stichijoms gali kilti pavojus žmonių sveikatai, jei jie pavojingu atstumu priartėja prie elektros įrenginių ar oro linijų. Siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų, pastebėjus nutrūkusį oro linijos laidą ar elektros linijos atvado laidą, jokiu būdu negalima jo liesti ar priartėti. Taip pat rizikinga artintis ir liesti ant elektros laidų užvirtusius medžius ar oro linijų atramas. Būtina pasirūpinti atostogaujančiais vaikais, kad likę be suaugusiųjų priežiūros ir žaisdami lauke, jie nesiartintų prie elektros įrenginių“, – sako V. Žukauskas. Vertingus patarimus ir rekomendacijas apie saugų elgesį gamtos stichijų metu gyventojai gali rasti LESTO tinklalapyje.
Bendrovė atkreipia privačių miškų ir sodybų savininkų dėmesį dėl nevykdomų pareigų genėti ir kirsti savo želdinius bei medžius, augančius šalia elektros oro linijų. „Pavojingai arti augantys medžiai šalia oro linijų pučiant stipriam vėjui lūžta, virsta pažeisdami oro linijų laidus bei jų atramas. Tokiu atveju be elektros lieka ne vien konkrečios sodybos ar privačios valdos savininkas, bet ir aplinkinių gyvenviečių elektros vartotojai“, – teigia V. Žukauskas.