Nuo antradienio vakaro tarp mobilių telefonų vartotojų ėmė sklisti SMS žinutės, įspėjančios, kad trečiadienį per Lietuvą keliaus radioaktyvus debesis, todėl tėvams nepatariama vesti į lauką mažų vaikų. Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas patvirtino, kad debesies su radioaktyvių dalelių pėdsakais laukia prancūzai, o artimiausiomis dienomis jis gali pasiekti ir Lietuvą, tačiau radiacijos padidėjimas bus toks nežymus, kad sveikatai neturės jokio poveikio.
Tokią žinutę gavę žmonės neretai sutrinka – tai tiesa ar eilinis panikos skleidimas? Tačiau kol nėra jokios informacijos apie pavojaus realumą, ją persiunčia draugams, ypač turintiems mažų vaikų.
„Tokių žinučių atsiradimo priežastis suprantama. Antradienį pirmieji radioaktyvių medžiagų pėdsakai pasiekė Islandiją, todėl natūralu, kad jų laukiama ir kitose Europos šalyse. Kita vertus, ir Amerikos, ir Kanados, ir Islandijos, ir mūsų tarnybos atstovai jau seniai yra pranešę, kad radioaktyvių dalelių pėdsakai tiek Europoje, tiek Amerikoje įmanomi. Tačiau jie tokie menki, kad jokiais būdais negali paveikti žmonių sveikatos ir turėti įtakos apšvitai“, – ramino A. Mastauskas.
Pašnekovas patikino, kad Lietuvoje veikia stebėsenos sistema, yra specialūs detektoriai, kurie užfiksuotų net nežymius radioaktyvaus jodo pėdsakus. Taigi jei toks debesis pasirodys, apie jį iškart bus paskelbta viešai, nors imtis kažkokių apsaugos priemonių, keisti gyvenimo būdo tikrai nebus rekomenduojama. „Kada toks debesis ateis, mes neturime informacijos. Spaudoje teko skaityti, kad trečiadienį tokio debesies laukia prancūzai. Lietuvos trečiadienį jis bet kuriuo atveju dar nepasieks“, – teigė specialistas.
Anot Radiacinės saugos centro vadovo, radioaktyvių dalelių pėdsakų Lietuvoje galima tikėtis artimiausiomis dienomis, tačiau mes daugiausiai gausime vos vieną bekerelį ar net mažiau radiacijos. Tuo tarpu apie galimą įtaką skydliaukei kalbama tik tuomet, jei žmogaus organizmą paveikia radioaktyvių dalelių kiekis, kuris siekia dešimtis tūkstančių bekerelių.
Beje, pietrytinėse, pietinėse, pietvakarinėse Lietuvos zonose augančiuose grybuose ir uogose randama per 300 bekerelių radioaktyvaus cezio. Leistina jo norma maisto produktuose – apie 600 bekerelių vienam kilogramui.