Penktadienį Saulėtekio slėnyje, Vilniaus universiteto Medžiagotyros ir taikomųjų mokslų institute, pristatytas metaloorganinis cheminių sluoksnių nusodinimo iš garų fazės įrenginys (MOCVD).
Tai – vienas galingiausių ir brangiausių įrenginių Lietuvoje, kurio reaktorius kainavo apie 2,3 mln. litų, o jam aprūpinti reikalinga infrastruktūra – dujų tiekimo, aušinimo ir kitos papildomos sistemos atsiėjo 800 tūkst. litų.
AIXOTRON gamintas prietaisas įsigytas iš Europos Sąjungos (ES) remiamo infrastruktūros plėtros projekto „Optoelektronikos technologijų plėtra mokslui ir studijoms (OPTOMOS)“ lėšų. Projektą įgyvendino Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų institutas (VU TMI).
VU TMI direktorius prof. habil. dr. Artūras Žukauskas sakė, jog metaloorganinio cheminio nusodinimo iš garų fazės reaktorius yra vienas iš pagrindinių Saulėtekio slėnio technologinių branduolių. Jame bus kuriamos naujos kartos medžiagos, reikalingos saulės energetikos, nanotechnologijų, lazerių ir optoelektronikos technologijų srities programų plėtrai.
Projektui skirtais 10 mln. litų finansuoti ir kiti du įrenginiai: organinių sluoksnių nusodinimo iš garų fazės liejimo būdu įranga, taip pat molekulinio pluoštelio epitaksijos įrenginys.
Tikimasi, jog visos šios trys dalys padės rengti aukštos kvalifikacijos specialistus, o šie su naujai atsivėrusiomis technikos galimybėmis padės atnaujinti Lietuvos elektronikos pramonę.
A .Žukauskas tikisi, jog pirmieji patentai bus registruoti po kelerių metų.
Pristatyme dalyvavo Ministras pirmininkas Andrius Kubilius, Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė. N. Putinaitė tvirtino, jog projektas paneigia sklandantį mitą, jog Lietuvoje mokslininkai tik straipsnius rašo ir nieko neduoda gamybai, nesiorientuoja į technologinę plėtrą.
A. Kubilius tikino, jog pristatymas leidžia džiaugtis, jog prieš dvidešimt metų buvusios vizijos tampa realybe: „Tai – simbolinis įvykis ir mokslo bendruomenei, ir aukštųjų technologijų bendruomenei, nes matome realius žingsnius, kaip įgyvendinti mūsų ilgalaikę strategiją ir paversti Lietuvą modernia, nebijančia globalios konkurencijos, į aukštąsias technologijas orientuota šalimi“, – įsitikinęs A. Kubilius.
Zenekos nuotraukos