Likus pusantrų metų iki naujojo 455 megavatų galios Lietuvos elektrinės 9-ojo bloko (KCDT) veiklos pradžios, didžioji dalis įrengimų yra jau pristatyta į projekto vietą Elektrėnuose, kur aktyviai vykdomi montavimo darbai. Statybų darbai atliekami laiku pagal sudarytą grafiką. Šių metų rudenį planuojama pradėti šių įrengimų bandymus. KCDT blokas bus baigtas statyti ir darbą pradės 2012 metų rugsėjo mėnesį.
Kaip teigė AB „Lietuvos energija“ generalinis direktorius Aloyzas Koryzna, montavimo bei statybos darbai vyksta sklandžiai: „Praėjusį lapkritį sėkmingai atgabenta virš 320 tonų sverianti dujų turbina, skirta devintojo Lietuvos elektrinės kombinuotojo ciklo dujų turbininio bloko statybai. Gruodžio mėnesį atgabenti generatorius ir kondensatorius rengiami darbui. Netrukus bus sumontuotas pagrindinis transformatorius, bus atliekamas įrengimų sujungimas“.
Į Lietuvos elektrinės 9-ąjį bloką pristatyti beveik visi pagrindiniai įrengimai. Likusieji įrengimai turėtų bus atvežti vasario mėnesį.
Planuojama, kad kombinuoto ciklo bloko našumas bus apie 60 procentų. Jis galės pagaminti elektros energijos, kad būtų patenkinta maždaug 20–25 proc. šalies poreikio.
AB „Lietuvos energija“ vadovas patikino, jog 9-ojo bloko darbo efektyvumas bus akivaizdus: „Naujajam blokui reikės 30 proc. mažiau dujų, nei dabar veikiantiems elektrinės blokams. Dėl to Lietuvos elektrinės naujojo bloko gaminamos elektros energijos savikaina bus trečdaliu mažesnė. Šis Elektrėnų projektas yra svarbus ne tik Lietuvai, bet ir visam Baltijos regionui, nes elektros tinklų infrastruktūra gerai išplėtota, todėl naujasis blokas padės aprūpinti elektros energija ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos valstybių vartotojus“.
Naujojo bloko statyba kainuos 1,135 mlrd. litų. Projektą finansuoja ES fondai, Europos plėtros ir rekonstrukcijos bankas ir komerciniai bankai. Dalį nuosavų lėšų projektui skiria ir pati elektrinė. Šiame statybų etape panaudota apie du trečdalius projektui skirtų lėšų. Sutartis su Ispanijos koncernu „Iberdrola Ingenieria y Construccion, S.A.U.“ dėl 9 bloko statybos buvo pasirašyta 2009 m. balandžio pabaigoje.
KCDT technologija Europos energetikos ūkyje yra plačiai naudojama. Griežti ES išmetamųjų teršalų standartai davė daug naudos, didinant kuro naudojimo efektyvumą Europoje elektros energijos gamybos srityje. Daug pašalintų senų nuostolingų ir perteklinių įrenginių buvo pakeisti būtent KCDT kurą taupančia technologija (jos efektyvumas sudaro 50–60 proc.). Naudojant įprastą technologiją, tik 25–40 procentų suvartojamo kuro paverčiama elektros energija. Kombinuoto ciklo dujų turbinos yra vienas iš šiuo metu turimų efektyviausių įrenginių, palyginti su senais šiluminiais kietojo kuro blokais. Dėl didelio šiluminio efektyvumo šie įrenginiai, nenaudodami papildomo kuro, pasiekia didesnę nei įprasta galią, todėl, palyginti su kitais įrenginiais, sumažėja išmetamų teršalų kiekis, tenkantis vienai elektros energijos kilovatvalandei pagaminti, gerokai išauga įrenginio darbo efektyvumas.
Elektrėnų projektas yra jau antrasis Baltijos šalyse, kuriame naudojama „General Electric“ tiekiama „9FB“ dujų turbinų technologija. Ši dujų turbina yra viena iš pažangiausių dujų turbinų pasaulyje. Panašus įrenginys sumontuotas išplečiant Rygos II-ąją šiluminę elektrinę – didžiausią elektrinę Latvijoje.