Iš Baltijos jūroje surinkto plastiko pagamintas unikalaus dizaino dulkių siurblys dvi savaites kauniečius ir miesto svečius skatins domėtis vandenynų ekologijos ir perdirbamo plastiko trūkumo problemomis.
Prekybos centre „Mega“ greta jūrinio akvariumo įrengta tarptautinio projekto „Siurblys iš jūros“ ekspozicija pasakoja apie plastiko taršą pasaulio vandenynuose ir jūrose bei demonstruoja poreikį kuo greičiau spręsti šią problemą.
„Mūsų vandenynuose plaukioja plastiko salos, kurių dydis kelis kartus viršija Teksaso valstijos plotą. Tuo tarpu sausumoje tenka medžioti perdirbtą plastiką, kurį būtų galima panaudoti aplinkai draugiškiems siurbliams. Tai rodo, jog būtina pakeisti pasaulio plastiko karmą“, – sako projektą „Siurblys iš jūros“ įgyvendinusios kompanijos „Electrolux“ viceprezidentė namų priežiūros prietaisų darnaus vystymo reikalams Cecilia Nord.
Prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega“ savo ekspozicijai organizatoriai pasirinko neatsitiktinai – jūrinis akvariumas simbolizuoja viso pasaulio vandenis, jų gyvūniją ir augaliją. Tuo tarpu čia pat stovi plastikinis skaidrus konteineris, kuriame sumestos įvairios Baltijos jūroje rastos plastiko šiukšlės – nuo plastikinių butelių ir maišelių iki paplūdimio šlepečių ar dantų šepetėlių.
Ant konteinerio pastatytas vienetinis dulkių siurblys, kurio korpusas pagamintas iš tokių daiktų gabaliukų, išradingai parodo, kad plastiko šiukšlių gyvenimas galėtų būti sėkmingai pratęstas, jei būtų atrastas būdas vandenyse surinktą plastiką efektyviai perdirbti. Šiuo metu masinės gamybos keliamus kokybinius reikalavimus atitinka tik iš gyventojų surinktas plastikas.
Ekspoziciją papildo žemėlapis, parodantis plastiko problemos židinius visame pasaulyje. „Electrolux“ projekto „Siurblys iš jūros“ metu be Baltijos jūros plastikas įvairiais būdais renkamas dar penkiuose vandenyse – Ramiajame vandenyne, kur taršos problema yra opiausia, Indijos bei Atlanto vandenynuose, Viduržemio ir Šiaurės jūrose.
Plastiką pajūryje rinko vietiniai gyventojai, moksleiviai ir aplinkosaugos organizacijų darbuotojai bei savanoriai, žvejai pasitelkė tralinius tinklus, o koralų rifus švarino ir profesionalūs narai. Plastiko rinkimo akcijos prie Baltijos jūros vyko Sandhamne, Švedijoje, Helio pusiasalyje, Gdanske, Lenkijoje ir Ragaciems- Klapkalnciems, Latvijoje.
Kiekvienoje vietoje surinktas plastikas buvo panaudotas konkrečiam kolekciją sudarančiam Siurbliui iš jūros.
Originali „Electrolux“ siurblių kolekcija demonstruojama įvairiose pasaulio šalyse. Siurblys iš Baltijos jūros į Lietuvą atkeliavo iš Latvijos, jau aplankęs Lenkiją ir Estiją. Vieną iš šios serijos siurblių „Electrolux“ planuoja parduoti aukcione ir gautas lėšas skirti moksliniams plastiko perdirbimo tyrimams.
„Siurblių iš jūros“ dizainas ir konstrukcija yra analogiški naujos kartos „Electrolux“ modeliui „UltraOne Green“, ir yra pilnai funkcionalūs. Šį rudenį „Electrolux” rinkai pristatė naują žaliųjų dulkių siurblių seriją, kuriai panaudota iki 70 proc. perdirbto plastiko, tačiau tikslas yra pasiekti 100 proc.