Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir IBM bendradarbiaus vykdant mokslinius tyrimus, kurie skatins pasaulinėje rinkoje paklausių šiuolaikinių technologijų plėtrą nanotechnologijų, sveikatos apsaugos ir intelektualinės nuosavybės valdymo srityje. Tai numatyta šiandien IBM ir ūkio kartu su švietimo ir mokslo ministru pasirašytoje penkerių metų jungtinės veiklos sutartyje.
Remdamosi susitarimu, Lietuvos Respublikos Ūkio ministerija ir Švietimo ir mokslo ministerija įsteigs naują IBM tyrimų centrą, o IBM prisidės turtu, technologine įranga, intelektualine nuosavybe bei IBM laboratorijų Ciuriche, Almadene, Niujorke ir Haifoje mokslinių tyrimų ekspertize.
Lietuva ir IBM lygiomis teisėmis naudosis centro mokslinių tyrimų rezultatais, įskaitant intelektualinę nuosavybę, mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros komercinimą (pvz., patentus, licencijas, prototipus, produktus ir kt.).
Lietuvos IBM tyrimų centras taip pat pasitelks inovacijų plėtros srityje dirbančius mokslininkus iš Vilniaus, Kauno technologijos ir Kauno medicinos universitetų, taip pat Santariškių bei KMU klinikų. Taip centras prisidės prie žiniomis grindžiamos visuomenės kūrimo Lietuvoje bei leis Lietuvos mokslinių tyrimų centrui tapti pagrindiniu sveikatos apsaugos, gyvybės mokslų ir nanotechnologijų centru Baltijos jūros regione.
Susitarime taip pat numatyta, jog kitąmet Šveicarijoje ketinamame atidaryti moderniausiame nanotechnologijų centre Lietuvos ir IBM mokslininkai pradės dirbti integruotos fotonikos, naujųjų fotonikos medžiagų ir nanomodeliavimo srityse. Tyrėjai iš IBM laboratorijų Haifoje (Izraelis) bendradarbiaus su Lietuvos mokslininkais įvairiuose sveikatos apsaugos srities tyrimuose, kuriais siekiama tiksliau diagnozuoti ir sėkmingiau gydyti gyvybei pavojingas, pavyzdžiui, širdies-kraujagyslių ligas.
„Susitarimas su IBM dėl bendradarbiavimo moksliniuose tyrimuose yra didelis Lietuvos laimėjimas, suteiksiantis žymų postūmį strateginei ekonomikos proveržio krypčiai – aukštųjų technologijų plėtrai“, – sako Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius. Pasak jo, šis susitarimas padės išspręsti dar vieną šalies mokslo problemą – mokslo komercinimą. „Bendradarbiavimas su IBM suteiks Lietuvos mokslininkams žinių, kaip komercializuoti tyrimų rezultatus, ir taip tiesiogiai skatins ekonomikos augimą“, – pabrėžia Premjeras.
Pasak A. Kubiliaus, Lietuva siekia per penkerius metus užregistruoti ne mažiau kaip 150 bendrų patentų.
„Bendradarbiavimas su IBM duos pradžią mokslo industrijai Lietuvoje – iki šiol neturėjome galimybės technologijų lyderės aplinkoje mokytis šio verslo pagrindų. Įgyta patirtis pravers plėtojant slėnių veiklą, įneš naujos kultūros į mokslo tyrimų organizavimą, paskatins mokslo ir verslo bendros veiklos modelių įvairovę,“ – sako švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.
Pasak ministro, tai – pavyzdys Lietuvos verslui, kad būtina investuoti į mokslinius tyrimus ir paskata keisti verslo požiūrį į mokslą.
„IBM visame pasaulyje glaudžiai dirba su vyriausybėmis, akademinėmis institucijomis bei verslo atstovais, kad išspręstų sudėtingiausias problemas ir atremtų kylančius mokslinių tyrimų iššūkius“, – sako „IBM Research Partnerships“ viceprezidentas Tomas Reevesas. „Šis susitarimas dėl bendradarbiavimo su Lietuva suteikia galimybę dalintis įgūdžiais, turtu, technologine įranga, intelektualine nuosavybe ir resursais, kad pasiektume bendrus mokslinių tyrimų tikslus nanotechnologijų, sveikatos apsaugos ir intelektualinės nuosavybės srityse.“ IBM jau 17 metų iš eilės pirmauja pasaulyje pagal užregistruojamų patentų skaičių. 2009 metais IBM išradėjai gavo 4914 patentų.
Tuo tarpu šimtus pasaulinio lygio mokslininkų turinti Lietuva neturi patirties, kaip tyrimų rezultatus paversti patentais. Pernai moksliniams tyrimams šalyje išleista virš 700 mln. litų, o pateikta tik 13 paraiškų Europos patentui gauti.