Lietuvos mokslų akademija tęsia 2009 metų Lietuvos mokslo premijų laureatų paskaitų ciklą visuomenei. Buvo skirtos septynios įvairių mokslo sričių, premijos ir planuojama surengti tiek pat viešųjų paskaitų, į kurias kviečiami visi besidomintys šiuolaikinio mokslo tendencijomis ir Lietuvos mokslinininkų laimėjimais.
Spalio 1 d. 14 val. kviečiame į paskaitą, kuri įvyks VU Fizikos fakulteto Didžiojoje fizikos auditorijoje (Saulėtekio al. 9, III rūmai) dr. Egidijus Anisimovas parengė pranešimą „Dvimačių struktūrų susidarymas ir virsmai.“
Prieš keletą dešimtmečių prasidėjo kvantinių nanodarinių era: mokslininkai išmoko rankomis gaminti kvantinius objektus ir valdyti juose esančius elektronus. Buvo konstruojamos įvairios dirbtinės sandaros, kuriose susiformuoja dvimačių elektronų sistemos. Šiose sistemose stiprios tarpusavio sąveikos jėgos lemia tvarkingų struktūrų susidarymą, vadinamąją Vignerio (Wigner) kristalizaciją. Temperatūros arba kitų parametrų kitimas sukelia struktūrų irimą arba persitvarkymą – struktūrinius virsmus. Nors šias sistemas sudaro baigtinis dalelių skaičius, jose atsirandantys kokybiniai struktūros
pasikeitimai turi begalinėms sistemos būdingų fazinių virsmų bruožų. Minėtas struktūrų susidarymas ir virsmai yra vienas sudėtingiausių fizikos uždavinių, nes jie yra iš esmės sąlygoti stiprios tarpdalelės sąveikos.
Pastaraisiais metais dr. E. Anisimovas kartu su kolegomis intensyviai nagrinėjo kvantinių nanodarinių elektroninę sandarą. Viena pagrindinių temų buvo struktūrų susidarymo tyrimas. Vignerio kristalai buvo modeliuojami kvantinės mechanikos ir kitais metodais.