Lietuvos mokslų akademija tęsia šiųmetinių Lietuvos mokslo premijų laureatų paskaitų ciklą visuomenei. Kadangi buvo paskirtos septynios premijos įvairiose mokslo srityse, planuojama tiek pat viešų paskaitų, kuriose kviečiami apsilankyti visi besidomintys šiuolaikinio mokslo tendencijomis ir Lietuvos mokslininkų pasiekimais.
Rugsėjo 7 dieną 11 val. kviečiame į paskaitą Lietuvos mokslų akademijoje (Gedimino pr. 3). Kauno technologijos universiteto prof. habil. dr. Saulius Kaušinis paruošė pranešimą tema „Precizinės mechatroninės matavimo sistemos (PMMS) – iššūkiai ir perspektyvos“.
XXI amžius – itin tikslių įrengimų, robotizuotų gamyklų ir mikroelektromechaninių sistemų amžius. Automatizuotos staklės vis tiksliau gamina vis mažesnes detales. Galingiausi teleskopai, nepilotuojami lėktuvai, Žemę stebintys kosminiai palydovai labai tiksliai orientuojasi erdvėje. Visiems šiems įrenginiams būtinos precizinės mechatroninės matavimo sistemos (PMMS).
Todėl aukštųjų technologijų plėtra, keldama vis aukštesnius matavimo tikslumo, matavimo greičio ir kitus reikalavimus, skatina naujų PMMS kūrimą. Tokių priemonių kūrimas ir jų matavimo galimybių pagerinimas suteikia naudos pramonei ir verslui. Šitaip gimsta inovatyvūs produktai bei technologijos.
PMMS tyrimas, sukūrimas bei taikymas yra kompleksinis mokslinis ir techninis uždavinys, atspindintis įvairių sričių mokslo ir technologijų raidos tendencijas, apimantis visas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros grandis. Pranešime šių problemų aktualumas ir jų sprendimo metodai iliustruojami precizinių ilgio kalibravimo, o taip pat mikro-elektro-mechaninėmis sistemomis grįstų judesio matavimo ir sekimo sistemų pavyzdžiais.