Kad mokslo atradimai neliktų vien disertacijose ir laboratorijose, o virstų naujais produktais ir paslaugomis, Lietuvos mokslininkai ir tyrėjai bus mokomi kurti aukštosiomis technologijomis pagrįstą verslą. Mokymų metu jie taip pat galės įgyti įgūdžių, kaip bendradarbiauti su verslo įmonėmis į rinką diegiant praktiškas inovacijas ir išradimus. Švietimo ir mokslo ministerija, skatindama taikomąjį mokslą, kviečia dalyvauti konkurse, kuriame ES lėšomis bus finansuojamos idėjos, mokslo teoriją sujungiančios su verslo praktika.
Lietuvos verslui, siekiančiam įsitvirtinti tarptautinėje rinkoje ir joje rasti savo nišą, reikia kurti naujas ir tobulinti veikiančias technologijas, kurioms būtini taikomieji moksliniai tyrimai. Verslo įmonės tam dažnai neturi pakankamų mokslinių pajėgų, o mokslininkai ir tyrėjai, galintys atlikti aukštųjų technologijų plėtrai būtinus tiriamuosius darbus, labiausiai orientuojasi į fundamentinius tyrimus. Neretai perėjimą nuo grynojo mokslo į taikomąją veiklą stabdo tai, kad aukštos kvalifikacijos mokslininkams ir tyrėjams trūksta žinių, kaip pradėti verslą ir jį plėtoti.
Švietimo ir mokslo ministerijos administruojamas ES struktūrinių fondų finansavimas Lietuvos mokslininkams ir tyrėjams suteiks galimybę išmokti verslo inovacijų kūrimo ciklo pagrindų – nuo finansavimo pritraukimo, mokslinių tyrimų iki praktinio jų taikymo versle.
„Idėjų konkurso metu atrinkti projektai bus skirti mokslo pritaikymui verslo praktikoje. Tikimasi, kad taikomojo mokslo skatinimas mūsų šalies mokslininkams ir tyrėjams padės orientuoti veiklą į verslo rinką, formuluoti idėjas, kurios išjudintų intelektualiųjų produktų gamybą ir pristatymą vartotojui, – sako Vilma Popovienė, Švietimo ir mokslo ministerijos Europos Sąjungos paramos valdymo skyriaus vyriausioji specialistė.
Idėjų konkursą laimėję projektai supažindins mokslininkus su verslo projektų valdymu, nuosavybės apsauga, verslo komunikacija, rinkos analize ir naujų produktų rinkodara. Tyrėjams taip pat bus sudarytos galimybės imtis verslo partnerių paieškos ir naujų produktų pateikimo į verslo rinką.
Idėjų konkurse gali dalyvauti mokslo ir studijų institucijos, biudžetinės įstaigos, mokslo ir technologijų parkai, kiti viešieji juridiniai asmenys, tokie kaip asociacijos ir viešosios įstaigos. Norintieji vykdyti projektą paraiškas idėjų konkursui turėtų pateikti iki šių metų spalio 1 dienos. Bendras išankstinio kvietimo biudžetas sudaro 10 mln. litų. Į taikomojo mokslo plėtrą nukreiptos mokslininkų ir kitų tyrėjų kvalifikacijos bei kompetencijų tobulinimui bus skirta 7 mln. litų, jų verslumo ugdymui – iki 3 mln. litų.
Idėjų konkursas rengiamas pagal Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą Tyrėjų karjeros programos 4.1 priemonę „Mokslininkų ir kitų tyrėjų kvalifikacijos ir kompetencijos tobulinimas pagal pagrindinių ir profesinių gebėjimų poreikius priemonė“. Projektas vykdomas pagal Lietuvos 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją.