Visame pasaulyje yra susirūpinta Interneto poveikiu vaikams. Daug tarptautinių organizacijų negaili lėšų ir jėgų, ieškodamos būdų, kaip apsaugoti nepilnamečius nuo neigiamo poveikio. Lietuvoje taip pat imtasi prevencinių priemonių. Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija, įgyvendindama Europos Komisijos informacinės visuomenės direktorato programą, Lietuvoje pradėjo vykdyti projektą „Saugesnis Internetas“, kurio tikslas – skatinti saugų interneto vartojimą tarp vaikų, jaunimo ir tėvelių bei supažindintinu interneto vartojimo rizika ir jos išvengimo galimybėmis.
Pagal šį projektą Pedagogų raidos centre spalio 3-4 d. įvyko seminaras šalies pedagogams „Internetas – privalumai ir grėsmės“, kuriame be Švietimo ir mokslo ministerijos, moksleivių sąjungos narių, sudalyvavo ir Panda Software Lietuva atstovai.
Seminare visų pirmiausia buvo supažindinta su pačiu „Saugesnis internetas“ projektu. Švietimo ir mokslo ministerijos Socialinės politikos departamento Socialinių problemų sektoriaus vyriausiasis specialistas Algis Šimaitis pristatė jo misiją, tikslus ir įgyvendinimą Lietuvoje. Švietimo informacinių technologijų centro metodininkė Svetlana Kubilinskienė skyrė dėmesio interneto galimybėms mokykloje. LR ryšių reguliavimo tarnybos Teisės departamento Teisės taikymo skyriaus vedėjas Vygantas Vaitkus supažindino su teisine baze, valstybinėmis institucijomis, atsakingomis už internetinio turinio priežiūrą, šiuo metu galiojančiais ir numatomais priimti susijusius su saugumu internete įstatymais. Buvo pristatytas projektas „Saugesnis internetas“ mokinių akimis.
„TNS Gallup“ žmogiškųjų resursų tyrimo projekto vadovė Lina Paukštytė pateikė tyrimo rezultatus, kuriame buvo apklausta 506 Lietuvos gyventojai, auginantys vaikus nuo 6 iki 18 metų. Juo buvo bandoma išsiaiškinti apie tėvų saugesnio interneto suvokimą ir nuostatą pranešti, pasirodžius nelegaliam arba žalingam interneto turiniui. Įdomiausia buvo sužinoti, kaip tėvai yra informuoti apie „Saugesnis internetas“ projektą ir kitas programas bei jų siūlomas prevencines priemones ir ko jie patys imasi, norėdami apsaugoti savo vaikus nuo internetinių grėsmių. Tyrimas parodė, kad tik pusė korespondentų mano, jog internetas jų vaikams yra nesaugus. Tarp labiausiai išskiriamų internetinių pavojų buvo susidūrimas su pornografine (54%) ir smurtine informacija (36%). Reikia pabrėžti, kad labai didelė dalis apklaustų tėvų net nežino, kur reikia kreiptis, susidūrus su žalingu ar nelegaliu turiniu, ir tuo labiau nėra girdėję apie patį projektą „Saugesnis internetas“ (92%). Maždaug 63% apklaustųjų vaikai naudojasi internetu ir iš jų net 74% pažymėjo, kad savo vaikams taiko bent vieną prevencinę priemonę, norint apsaugoti nuo internetinių grėsmių. Daugelis tėvų pripažįsta, kad vaikus reikia mokyti saugiai naudotis internetu.
Seminare taip pat sudalyvavo Panda Software Lietuva atstovai, kurie supažindino su internetinių grėsmių evoliucija, jų keliamu pavojumi bei galimais apsaugos sprendimais. Jie išsamiau apžvelgė pavojus elektroninėje erdvėje ir pateikė švietimo priemones, kurios padėtų lavinti ir skleisti tą informaciją mokiniams, kad susidarytų pilnavertė informacinė visuomenė. Dalyviams buvo pristatytas „Vaikai ir Internetas: neleiskime jiems bendrauti su nepažįstamaisiais“ projektas, kuriuo norima informuoti tėvelius ir jų jaunąsias atžalas, kokios grėsmės gali tykoti vaikus internete ir patarti, kaip nuo jų apsisaugoti.
Ar žinojote, kad beveik 50% vaikų naudojasi Internetu be priežiūros? Turint omenyje, kad Internetinės grėsmės šiuo metu plinta sekundžių greitumu, norint nuo jų apsisaugoti žmogiškojo faktoriaus jau nebeužtenka. Dėl to seminaro metu pedagogai buvo praktiškai supažindinti su galimais apsaugos sprendimais, jų įdiegimu ir veikimu. Daugiau informacijos apie Panda Software siūlomus sprendimus galite sužinoti internetiniame puslapyje www.pandasoftware.lt.
Visą prezentacijų medžiagą galite surasti ftp://ftp.pandasoftware.lt bei www.draugiskasinternetas.lt puslapiuose.
Panda Software Lietuva vadovas Edis Galvonas maloniai sutiko šį projektą. „Mes išties džiaugiamės vis dažnėjančiu šios problemos gvildenimu ir vis didesniu dėmesiu skiriamu jai. Su malonumu sutikome dalyvauti ir šiame projekte, taip tikėdamiesi įnešti maksimalų savo indėlį šioms problemoms pristatyti bei jų sprendimams rasti. Mūsų manymu, pagrindinė prevencinė priemonė yra informacijos teikimas, nes jos trūkumas gali turėti itin skaudžias pasekmes kiekvienam, susiduriančiam su informacinėmis technologijomis, o ypač mūsų jauniausiems visuomenės nariams“.