Trečiadienį gerai žinomos korporacijos „Google“ tinklaraštyje pasirodė įdomus straipsnis, kuriame šios bendrovės atstovas, abejoja Italijos teisėtvarkos objektyvumu bei stebisi jos keistu požiūriu į internetinę erdvę. Įraše pranešama informacija apie tris buvusius „Google“ darbuotojus, kurie buvo pripažinti kaltais dėl privačių duomenų teisės pažeidimų ir šiuo metu bylinėjasi teismuose.
Šios kurioziškos istorijos pradžia siekia dar 2006-ųjų metų pabaigą, kuomet vienos mokyklos iš Turino miesto (Italija) mokiniai sumanė pasilinksminti ir nufilmuoti mušamą savo bendraklasį, sergantį autizmu. Vaizdo įrašą jie įkėlė į „Google Video“ portalą, kuriame jis užsibuvo neilgai – po kelių valandų tinklapį prižiūrintys administratoriai gavę informaciją iš Italijos policijos šį įrašą pašalino. Maža to, „Google“ glaudžiai bendradarbiavo su Italijos teisėtvarkos pareigūnais ir padėjo išsiaiškinti nusikaltėlį bandžiusį išplatinti minėtą vaido įrašą. Paieškos netruko ilgai ir jau po kelių mėnesių „operatorius“ bei smurtavę jaunuoliai teismo buvo nuteisti 10 mėnesių viešųjų darbų.
Viskas būtų kaip ir gerai, jei ne, vietinis Milano miesto prokuroras, kuris sumanė paduoti keturis „Google“ darbuotojus į teismą, dėl privataus duomenų kodekso pažeidimų ir netgi kriminalinės veiklos. Anot „Google“ atstovo Meto Suchermeno (Matt Sucherman), apkaltintieji neturėjo nieko bendro su jaunuolių įkelta vaizdo medžiaga. Jo teigimu, įtariamieji iki filmuko pašalinimo net nežinojo apie pastarojo egzistavimą.
Nors nei vienas iš paduotųjų į teismą nebuvo apkaltintas kriminaline veikla, tačiau vieno ir Milano teisėjų, nagrinėjusių šį ieškinį sprendimu, trys iš keturių vyrų buvo pripažinti kaltais dėl privačių duomenų apsaugos įstatymų pažeidimo. Taigi, remiantis šiuo sprendimu galima daryti išvadą, kad už įkeltą vaizdo įrašą yra atsakingas ne tik pats jaunuolis, bet ir „Google“, kaip svetainės, kurioje ši informacija buvo laikoma, savininkas. Atsižvelgdama į geranorišką bendradarbiavimą su teisėtvarkos pareigūnais, abejotino svarumo argumentus, kuriais remiantis buvo apkaltinti bendrovės darbuotojai, galiausiai tai, kad vaizdo įrašas buvo operatyviai pašalintas iš svetainės, „Google“ atstovas stebisi tokiu teismo sprendimu. Jo teigimu tai tiesiogiai kėsinasi į „pagrindinius laisvės principus, kurių pagrindu yra sukurtas internetas“.
Nors tinklaraštyje nebuvo pateikta tiksli vyrams mestų kaltinimų formuluotė bei įrodymai, kuriais remiantis jie buvo nuteisti, daugeliui gali kilti panašios mintis kaip ir Metui Suchemanui. Ir iš tikrųjų, pabandykite įsivaizduoti internetą, kuriame kiekvienos virtualios erdvės savininkas, o ne vartotojai atsakingi už jų pačių keliamą turinį? Man tai nepavyko, o mąstant ir vėl iškilo begalės klausimų, kurie verčia dar labiau abejoti daugelio šalių (tarp jų ir Lietuvos) teisine baze ir jos tinkamumu internetinei erdvei.