2009 m. lapkričio 10–12 d. Beirute vykusiame Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos organizuotame 9-tajame Pasauliniame elektroninių ryšių reguliuotojų simpoziume (GSR) buvo suformuota elektroninių ryšių sektoriaus vystymosi ir reguliavimo vizija, sudaryta svarbiausių klausimų, spręstinų konvergencijos kontekste, darbotvarkė, nubrėžtos reguliavimo sistemos kaitos gairės. GSR buvo pripažinta ir patvirtinta, kad efektyvi reguliavimo sistema yra pajėgi sukurti papildomus stimulus ūkiui augti ir vartotojų gerovei didinti.
Devintojo GSR simpoziumo pagrindinė darbotvarkės tema – konvergencijos sąlygoti iššūkiai ir besikeičiantis reguliavimo institucijos vaidmuo. Esminės IRT transformacijos, kurią sąlygoja technologijų, rinkos modelių ir reguliavimo sistemų vystymasis, laikais viso pasaulio reguliuotojai ir politikos elektroninių ryšių srityje formuotojai pripažįsta, kad jų pirmas ir pagrindinis uždavinys yra veiksminga konkurencija atviroje visiems IRT žaidėjams rinkoje, netaikant jokių specialių skatinimo priemonių kurioms nors konkrečioms technologijoms. Apie konvergencijos kaip visaapimančio proceso iššūkius GSR simpoziumo dalyviai diskutavo paliesdami daug temų – investicijas skatinančios aplinkos formavimas, pasaulinės recesijos poveikis rinkai ir reguliavimo instrumentams, migracija į IP terpę, vartotojų apsauga, naujos kartos tinklų reguliavimas, plačiajuosčio ryšio skatinimo modeliai ir pan. GSR simpoziumo dalyviai – tiek reguliuotojai, tiek pasaulinių elektroninių ryšių srities verslo lyderių vadovai koncentravosi į ateities iššūkius, aiškiai pripažindami, kad konvergencija pakeitė rinką ir suformavo naujus reguliavimo požiūrius bei verslo poreikius.
Šių metų GSR simpoziumo pagrindinis leitmotyvas buvo „konvergencija, integracija, bendradarbiavimas“, kuriame atsispindi visos pagrindinės įvairiaplanės modernaus ryšių pasaulio tendencijos – rinkų, technologijų, įrenginių, verslo modelių konvergencija reikalauja skirtinguose segmentuose veikiančių reguliavimo institucijų sprendimų integracijos bei viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės tolesnei plėtrai ir tvarumui užtikrinti.
Diskusijų metu Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) direktoriaus pavaduotoja D. Korsakaitė pristatė Lietuvos elektroninių ryšių sektoriuje veikiančių rinkos dalyvių patirtį prisitaikant prie naujų konvergencijos sąlygojamų verslo modelių bei vartotojų reikalavimų. Taip pat pateikė siūlymus dėl tolimesnių darbo konvergencijos srityje ITU mastu krypčių. Be to, RRT atstovės parengė du dokumentus simpoziumo diskusijoms (angl. discussion paper) – „Judriojo ryšio skambučių užbaigimo kainos: reguliuoti ar nereguliuoti?“ (dr. V. Lazauskaitė) bei „Lygiagretus tradicinio ir IP tinklų sujungimo egzistavimas“ (N. Gelvanovska). Lietuvos atvejis taip pat nagrinėjamas kaip vienas iš pavyzdinių ITU-D sektoriaus 1 darbo grupės, paskirtos atsakinga už klausimo 10-2/1 „Regulation for licensing and authorization of converging services“ parengimą ir pateikimą Pasaulinei telekomunikacijų plėtros konferencijai 2010 m., dokumente.
Apibendrinant forumo metu vykusias diskusijas, kaip ir kasmet, sudarytas naujų Gerosios praktikos gairių rinkinys, kurį naudoti ITU skatina visus pasaulio reguliuotojus ir politikos formuotojus. Šių metų Gerosios praktikos gairės koncentruojasi į keturis strateginius blokus:
- Konvergencijos skatinimas tolesnei IRT ir transliavimo sektorių plėtrai;
- Efektyvių reguliavimo institucijų formavimas;
- Reguliavimo instrumentų naudojimas investicijoms konvergavusiame sektoriuje stimuliuoti;
- Inovatyvių paslaugų, aplikacijų ir įrenginių plėtros skatinimas, siekiant ryšių skverbties ir vartotojų gerovės augimo.
GSR – kasmetinis renginys, į kurį susirenka nacionalinių reguliavimo institucijų vadovai ir iš išsivysčiusių, ir iš besivystančių pasaulio šalių siekdami pasidalinti patirtimi, pristatyti savo nuomonę. Forume dalyvavo 648 dalyviai iš 89 pasaulio šalių.
Kartu su GSR vyko ir tradiciniu tampantis GILF – pasaulio elektroninių ryšių srities verslo lyderių forumas. GILF dalyviai reprezentuoja įvairovę verslų, susijusių su ryšiais – operatoriai, įrangos gamintojai, platintojai, programinių sprendimų vystytojai, paslaugų teikėjai, infrastruktūros specialistai, konsultacinės kompanijos, analitikai. GILF forumo dalyviai akcentavo, kad rinkos plėtros ir recesijos įveikimo kontekste vertybės yra reguliavimo nuspėjamumas, stabilumas, didesnis regioninio reguliavimo sistemų harmonizavimo laipsnis. GILF dalyvių suformuotas pagrindinis reguliavimo sistemos principas – technologinis neutralumas, ypač spektro srityje ir ypač konvergencijos kontekste.