Nuo šiol apie visą internete pastebėtą nelegalią informaciją galima pranešti užpildžius specialią anketą interneto puslapyje www.draugiskasinternetas.lt arba specialiu „Karštosios linijos“ telefonu 8 – 656 22 222. Šiomis iniciatyvomis pradedamą „Saugesnio interneto“ programą Lietuvoje įgyvendina telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“ kartu su Švietimo ir mokslo ministerija bei Socialinių ir psichologinių paslaugų centru. Programa įgyvendinama laimėjus Europos Komisijos skelbtą konkursą.
„Internetu Lietuvoje naudojasi vis jaunesni žmonės, todėl svarbu, kad visi, o ypač vaikai ir paaugliai mokėtų atpažinti galimas interneto grėsmes ir laiku nuo jų apsisaugotų. Džiaugiuosi, kad Lietuva tapo pirmąja Baltijos šalimi, kurioje pradėta įgyvendinti „Saugesnio interneto“ programa“,– sakė Švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas.
Pasak jo, simboliška, kad saugesnio interneto programa pradedama naujų mokslų metų išvakarėse. Tyrimų bendrovės „TNS Gallup“ liepos mėnesį atliktos apklausos duomenimis, internetu naudojasi net 63 proc. Lietuvos vaikų ir paauglių, 43 proc. iš jų - 11 – 14 metų amžiaus. Tyrimo duomenimis, interneto naudotojai vis jaunėja – net trečdalis vaikų internete pradeda naršyti vos 7-10 metų, o 5 proc. – būdami ikimokyklinio amžiaus.
Nepaisant to, kad internetu naudojasi vis mažesni vaikai, tik kas antras iš apklaustų tėvų suvokia, kad internetas gali kelti vaikams grėsmę, o vos 8 proc. tėvų žinotų, kur kreiptis susidūrus su žalingu ar nelegaliu interneto turiniu.
„Specialiai šiam projektui sukurtas interneto adresas, kuriuo galima pranešti apie pastabėtą nelegalią informaciją. Be to, šiuo tikslu įdiegėme ir „karštąją“ telefono liniją, kuri veiks darbo dienomis nuo 8 iki 18.30 valandos“, – sakė „Bitės grupės“ klientų aptarnavimo direktorė Virginija Žiūkienė.
Visi „Karštojoje linijoje“ užfiksuoti pranešimai bus patikrinami ir perduodami atitinkamoms institucijoms – Policijos departamentui, Žurnalistų etikos inspektorių tarnybai arba kitų šalių „Karštosioms linijoms“, kurios imsis reikiamų veiksmų. Lietuvos įstatymai nustato, kad nelegali yra pornografinė, pedofilinė, rasinę ir tautinę nesantaiką kurstanti informacija, ribojama – su smurtu, erotiniu turiniu susijusi, baimę kelianti ir kita įstatymais nustatyta informacija.
V. Žiūkienės teigimu, apsisaugoti nuo žalingo interneto turinio turėtų padėti ir pirmasis Lietuvoje švietėjiškas portalas www.draugiskasinternetas.lt. Ši svetainė pateikia praktinių saugaus naršymo internete patarimų tėvams bei vaikams, moko atskirti nelegalų bei ribojamą interneto turinį ir suteikia galimybę atsisiųsti nemokamų interneto turinio filtravimo bei kovai su elektroninio pašto šiukšlėmis skirtų programų. Be to, šiame portale galima užpildyti ir elektroninę anketą, kuria norima pranešti apie pastebėtą nelegalų ir žalingą turinį internete.
Kartu su savo partneriais „Bitė“ 2005 – 2007 metais Lietuvoje planuoja ir daugiau „Saugesnio interneto“ programos veiksmų: informacines kampanijas, įvairius renginius mokyklose, bus minima „Saugesnio interneto“ diena, inicijuojami kiti renginiai.
„Bitė“ paraišką dalyvauti konkurse Europos Komisijai pateikė 2004 metų birželį. „Bitės“ pasiūlyto projekto rėmėjais jau tapo Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie LRV, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Lietuvos žurnalistų etikos inspektorius, Policijos departamentas prie vidaus reikalų ministerijos ir „Infobalt“ asociacija.
Europos Komisija „Bitės“ vykdomai projekto daliai skiria 160 tūkst. eurų, pati bendrovė papildomai į šį projektą investuoja dar 160 tūkst. eurų. Švietimo ir mokslo ministerijai EK finansuoja 100 proc. projekto išlaidų. Bendra „Saugesnio interneto“ programos vertė viršija 0,5 mln. eurų: „Karštosios linijos“ projekto vertė sudaro beveik 200 tūkst. eurų, visuomenės švietimo projekto - 312 tūkst. eurų.
„Saugesnio interneto“ programa, kurios metu itin daug dėmesio skiriama vaikų saugumui bei kovai su nelegalia interneto informacija, ES šalyse vykdoma nuo 1999 metų. Šiuo metu prie projekto jungiasi ir naujosios ES šalys – Vengrija, Latvija, Čekija.