Didžiausios ir populiariausios internetinės enciklopedijos „Wikipedia“ angliškoje versijoje sumažėjo naujų tekstų skaičius. Analitikai tai vertina kaip vieną iš artėjančio „Wikipedia“ saulėlydžio ženklų, skelbia „New Scientist“.
Vieno iš jų – Edo Chi – atlikto „Wikipedia“ turinio tendencijų tyrimo apžvalga skelbiama šiame tinklaraštyje.
„Wikipedia“ turinį kuria jos vartotojai. 2001 m. internete debiutavusi „laisvoji enciklopedija“ labai greitai išaugo iki 3 mln. straipsnių. Tačiau jų kūrimo dinamikos tyrimai liudija, kad pastaraisiais metais enciklopedijos turinio didėjimo tempai pradėjo mažėti. 2006 m. enciklopedijoje kas mėnesį atsirasdavo apie 60 tūkstančių naujų straipsnių. Toks jų kiekis kurį laiką išliko stabilus, tačiau ilgainiui pradėjo mažėti. Tokia pat tendencija buvo užfiksuota ir analizuojant straipsniuose daromų pataisų kiekį – jis sustojo ties 5,5 mln. pataisų per mėnesį riba. Aktyvių „Wikipedia“ redaktorių skaičius taip pat sumažėjo iki 750 tūkstančių ir kol kas nesikeičia.
Be to, Edas Chi ir jo kolegos pastebėjo, kad pastaraisiais metais smarkiai sumažėjo nereguliariai pataisas straipsniuose darančių vartotojų skaičius. Tuo tarpu palyginti reguliariai „Wikipedia“ redaguojančių asmenų skaičius išaugo nuo 5 iki 15 proc. Tyrėjai pastebėjo ir dar vieną permainą: 2003 m. buvo ištrinama ar perrašoma apie 10 proc. „atsitiktinių“ redaktorių padarytų pataisymų. Dabar šis skaičius išaugo iki 25 proc.
„Wikipedia“ turinio pokyčius nagrinėjusių tyrėjų manymu, šios tendencijos gali būti „laisvosios enciklopedijos“ saulėlydžio ženklai. Pasak jų, ilgainiui naujų redaktorių skaičius gali sumažėti iki statistiškai nereikšmingo skaičiaus. Dėl to smuks straipsnių kokybė, nes ribotas redaktorių skaičius negalės išlaikyti deramo enciklopedijos lygio pačiose įvairiausiose žinių srityse.
Tačiau su tokiomis išvadomis sutinka ne visi „Wikipedia“ raidą stebintys ekspertai. Esą padidėjęs taisymų skaičius gali būti susijęs su aktyvesniu reklaminių straipsnių ar nuorodų skelbimu, o redaktoriai paprasčiausiai „valo“ tekstus nuo nekokybiškos informacijos.