Vilniaus universiteto biblioteka prisideda prie Tarptautinių astronomijos metų idėjos ir gegužės 14 d. 15 val. P. Smuglevičiaus salėje pristato parodą „Hinc itur ad astra – iš čia kylama į žvaigždes“. Paroda veiks iki spalio 19 d.
Parodą atidarys Vilniaus universiteto bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė Pranešimus skaitys:
- Lietuvos fizikas, gamtos mokslų daktaras, etnologas, mokslo istorikas, naujų tarpdisciplininių mokslo šakų – paleoastronomijos ir etnokosmologijos pradininkas Lietuvoje Libertas Klimka.
- Lietuvos astrofizikas, fizinių mokslų daktaras Arūnas Kučinskas.
Vilniaus universiteto bibliotekos parodoje, skirtoje universiteto jubiliejui ir UNESCO paskelbtiems Tarptautiniams astronomijos metams stengiamasi eksponuoti bibliotekoje esančių astronomijos veikalų įvairovę, kuri rodytų, kad Vilniaus universiteto dėstytojai ir profesoriai nuo pat jo įkūrimo pradžios mokė savo studentus, naudodamiesi naujausius mokslo pasiekimus nagrinėjančiais veikalais. Be to, tiek astronominiai stebėjimai, vykdyti Vilniaus universiteto observatorijoje XVIII–XIX a., tiek toje pačioje observatorijoje nustatyta beveik tiksli Vilniaus miesto geografinė padėtis, tiek atrastos naujos žvaigždės ir kiti Vilniaus universiteto profesorių ir auklėtinių pasiekimai, aprašyti ir išspausdinti, sudėti šalia pripažintų Europos mokslininkų astronomų veikalų, turi sukelti pasididžiavimą savo universitetu, iš kurio tikrai kylama į žvaigždes...
Tarptautinė astronomijos sąjunga (IAU) ir UNESCO 2009 metus paskelbė Tarptautiniais astronomijos metais. Tarptautinių astronomijos metų idėja padėti žmonėms dar kartą atrasti savo vietą Visatoje, juk astronomija – šaunus mokslas, padedantis nustebinti, sujaudinti, pajausti. Žmogui svarbu atgauti pažinimo džiaugsmą.
Vilniaus universiteto biblioteka prisideda prie Tarptautinių astronomijos metų idėjos ir gegužės 14 d. 15 val. P. Smuglevičiaus salėje atidaro parodą „Hinc itur ad astra – iš čia kylama į žvaigždes“. Paroda veiks iki spalio 19 d.
Parodoje „Hinc itur ad astra“ eksponuojami XVI–XVIII a. astronomijos leidiniai, iliustruojantys astronomijos mokslo raidą nuo Antikos laikų iki Naujųjų amžių. Parodoje bus galima išvysti originalius garsiausių senųjų laikų matematikų ir astronomų M. Koperniko, G. Galilėjaus, J. Sacrobosco ir kitų veikalus. Pateiktuose leidiniuose gausu vario graviūrų, vaizduojančių įvairias mokslines teorijas atitinkančius Saulės sistemos modelius, senovinius astronominius prietaisus, žvaigždėlapius, Saulę, Mėnulį ir kitas Saulės sistemos planetas.
„Didelę parodos dalį be astronominės tematikos leidinių užima XVI–XVIII a. žvaigždėlapiai ir žvaigždžių katalogai – tai šiaurės arba pietų pusrutulių dangaus skliautų žemėlapiai, gana tiksliai nurodantys toje vietoje matomų žvaigždžių ir žvaigždynų išsidėstymą. Be šių dokumentų, parodoje pateikti ir įvairių dangaus reiškinių (Saulės, Mėnulio užtemimų, Mėnulio fazių) stebėjimų aprašymai, kuriuos pagyvina šalia esančios iliustracijos. Parodoje galima pamatyti ir keletą astronominių kalendorių bei lentelių, kuriomis būdavo naudojamasi, norint apskaičiuoti esamus ir būsimus dangaus kūnų judėjimo kelius ir užtemimų datas. Didžioji dauguma leidinių parodoje eksponuojami pirmą kartą“, – pasakojo parodos iniciatorė ir pagrindinė rengėja Sondra Rankelienė.
Parodos „Hinc itur ad astra“ atidarymas žada būti itin intriguojantis. Renginio metu kartu su astronomais bus proga leistis tyrinėti žvaigždžių ir visatos, prisiliesti prie dangaus.