Vokietijos mieste Hanoveryje vykusi kasmetinė programinės įrangos ir elektroninių paslaugų paroda „CeBIT 2009“ nepadarė didelio įspūdžio Seimo nariui Antanui Nedzinskui. Iš pirmosios savo komandiruotės sugrįžęs Informacinės visuomenės plėtros komiteto (IVPK) narys DELFI pasakojo apie parodoje regėtas technologijų naujoves, tačiau sakė abejojąs jų nauda ir galimybėmis pritaikyti gyvenime.
Dėl pasaulinės ekonomikos krizės paroda „CeBIT“ šiemet buvo mažesnė nei pernai. Parodos oficialia partnere buvo pakviesta JAV Kalifornijos valstija, todėl parodą kartu su Vokietijos kanclere Angela Merkel atidarė Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris.
„Man paroda didelio įspūdžio nepadarė. Panaši į „InfoBalt“ parodas, tik n kartų didesnė, detalesnė. Kadangi nuvykome ne pirmąją parodos dieną, tad nei A. Schwarzeneggerio, nei A. Merkel nematėme. Bet mes to ir nesiekėme. Pagrindinis tikslas – aplankyti parodą, susipažinti su pateikiamomis naujovėmis. Oficialių susitikimų taip pat nebuvo numatyta“, - DELFI pasakojo A. Nedzinskas.
Jis Hanoveryje lankėsi kartu su IVPK nariu parlamentaru Pauliumi Saudargu ir komiteto biuro vedėju Ramūnu Čepaičiu: „Viena iš priežasčių, kodėl mes su Pauliumi buvome išsiųsti – „CeBIT“ parodoje iki šiol nebuvome“.
Vieno Seimo nario komandiruotė kainavo apie 4 tūkst. litų.
Apie krizę nekalbėta
A. Nedzinskas svarsto, kad didžiausia informacinių technologijų paroda šiemet sumažėjusi ne tik dėl pasaulinės ekonominės krizės, bet ir dėl naujų komunikacijos kanalų įsigalėjimo.
„Kalbama, kad dalis praėjusiais metais dalyvavusių įmonių jau yra bankrutavę. Be to, dėl ekonominės krizės, matyt, patys pradėjo naudotis savo technologijomis, todėl dabar susitikimų, derybų, sandorių vieta nebūtinai orientuojasi į parodos laiką ir vietą. Ryšiai užmezgami pačių informacinių technologijų pagalba“, - teigė parlamentaras.
Jo teigimu, apie pačią krizę parodoje nebuvo kalbama, tiesiog tie, kurie parodoje dalyvavo, buvo nusiteikę optimistiškai.
Tačiau A. Nedzinskas atkreipė dėmesį, kad šiemet parodoje savo stendus turėjo tik dvi lietuviškos kompanijos, kai pernai dalyvavo net penkios.
Suabejojo pritaikymu
„Didžiausias dėmesys parodoje buvo skirtas mobiliosioms technologijoms, internetui, kompiuteriams, - pasakojo A. Nedzinskas. - Dažniausiai stengiamasi surasti produkto pritaikomumą, bei į jį integruoti kuo daugiau funkcijų. Ypatingai daug stendų buvo skirta GPS navigacijai. Jų pritaikymas demonstruojamas visur: automobiliams, dviračiams, pėstiesiems, net šunims. Pastariesiems uždedamas specialus antkaklis, kuris šeimininką informuoja, kur yra jo šuo“.
Seimo narys parodoje išbandė trimatį vaizdą, kuris susidaro tik užsidėjus specialius akinius – galima buvo matyti gaublį, kurio viduje sumontuoti 8 projektoriai sukuria žemės vaizdą.
„Parodoje buvo daug įdomių dalykų, tačiau jų naudingumu, pritaikomumu galima suabejoti. Buvo demonstruojamos striukės, krepšiai su įmontuotomis saulės baterijomis. Tačiau energijos jos pagamina labai mažai. Tai stebint pagalvojau, kodėl dar nėra avalynės, kurios paduose būtų įmontuojami nuo suspaudimo energiją sukuriantys įrenginiai, teikiantys elektros energiją batų paduose įmontuotoms neoninėms lemputėms. Vairuotojai pėsčiuosius nakties metu puikiai matytų! Arba kodėl dar nesukurta USB pelytė su integruota atmintine?“ – klausė A. Nedzinskas.
Jo teigimu, dabartinės informacinių technologijų tendencijos yra tobulinti esamas technologijas, jas integruoti, kurti įvairialypius produktus, galinčius atlikti kuo daugiau funkcijų. Todėl esą dabar pats laikas tapti fantastikos rašytoju!