Nuo 2009 m. sausio 1 d. ES bus pradėta įgyvendinti nauja Saugesnio interneto programa. Šiai Saugesnio interneto programai (IP/08/1571) spalio 23 d. didele balsų dauguma pritarė Europos Parlamentas, o šiandien ją priėmė Ministrų Taryba.
Naująją 2009–2013 m. saugesnio interneto programą 2008 m. vasario 28 d. pasiūlė Europos Komisija (IP/08/310), siekdama užtikrinti, kad vis sudėtingesnėje interneto aplinkoje vaikai būtų apsaugoti ir kad jiems būtų sudarytos sąlygos saugiai naudotis tokiomis žiniatinklio paslaugomis kaip socialiniai tinklai, interneto dienoraščiai ir tiesioginiai pranešimai. 75 proc. 6–17 metų amžiaus vaikų jau naudojasi internetu, o 50 proc. dešimtmečių turi mobiliuosius telefonus, todėl nenuostabu, kad šiandien paskelbto naujo „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis 60 proc. Europos tėvų nerimauja, kad jų vaikai gali tapti kibernetinio viliojimo (kai suaugęs žmogus užmezga ryšį su vaiku, ketindamas jį seksualiai išnaudoti) aukomis, o 54 proc. – kad jų vaikai gali būti bauginami internete (t. y. prie jų priekabiaujama interneto svetainėse arba trumposiomis žinutėmis). Įgyvendinant naująją Saugesnio interneto programą bus tobulinama programinė įranga bei judriojo ryšio technologijos ir didinamas jų saugumas, kad būtų galima veiksmingiau kovoti su vaikų viliojimu ir bauginimu. 2009–2013 m. tam, kad internetu naudotis būtų saugiau, ES skirs 55 mln. EUR.
„Vaikai šiandien labai anksti pasineria į interneto ir judriojo ryšio technologijų pasaulį ir jau paauglystėje tampa patyrusiais technologijų ekspertais, puikiai išmanančiais interneto vingrybes. Kadangi šios technologijos vaikams padeda mokytis ir suteikia naujų galimybių bendrauti, dažnai jomis naudotis jie pradeda greičiau nei jų tėvai. Privalome užtikrinti, kad naudodamiesi interneto ar judriojo ryšio paslaugomis jie galėtų atpažinti pavojus ir imtis reikiamų veiksmų, – teigė už informacinę visuomenę ir žiniasklaidą atsakinga ES Komisijos narė Viviane Reding. Džiaugiuosi, kad Parlamentas ir Taryba taip greitai pritarė Komisijos pasiūlymui ir suteikė mums galimybę tinkamai atsižvelgti į visiškai suprantamą tėvų susirūpinimą ir užtikrinti, kad Europoje vaikams naujosiomis technologijomis naudotis būtų saugu.“
Šiandien Ministrų Tarybos priimta 2009–2013 m. saugesnio interneto programa grindžiama sėkminga 2005–2008 m. programa.
Pagal siūlomą naująją programą bus bendrai finansuojami projektai, kuriais bus siekiama:
- geriau informuoti visuomenę – patarti dėl tinkamų atsargumo priemonių, kad jaunimas, tėvai ir mokytojai naršydami internete galėtų priimti atsakingus sprendimus;
- įkurti visuomenės informavimo centrų, su kuriais būtų galima susisiekti per interneto svetainę ar skambinant telefonu ir kuriems būtų galima pranešti apie neteisėtą ir žalingą turinį bei elgesį, visų pirma apie vaikų seksualinio išnaudojimo medžiagą, viliojimą arba kibernetinį bauginimą;
- skatinti šios srities savireguliavimo iniciatyvas ir įtraukti vaikus į saugesnės interneto aplinkos formavimo veiklą;
- sutelkus Europos lygmens technikos, psichologijos ir sociologijos ekspertus ir naudojantis jų patirtimi parengti žinių bazę, kurioje būtų kaupiama informacija apie interneto technologijų naudojimo naujoves ir jų padarinius vaikų gyvenimui.
Naujosios Saugesnio interneto programos biudžetas (55 mln. EUR) bus paskirstytas taip: 48 % turėtų būti skirta geresniam visuomenės informavimui, 34 % – kovai su neteisėtu turiniu ir žalingu elgesiu internete, 10 % – saugesnės interneto aplinkos kūrimui skatinti, o 8 % – žinių bazei kurti.
Naujo visose ES valstybėse narėse atlikto „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis, net 75 proc. 6–17 metų amžiaus vaikų naudojasi internetu, ir tai dar ne riba. Pusė tėvų, kurie patys internetu nesinaudoja, teigė, kad jų vaikai turi interneto prieigą. Bent pusė tėvų pareiškė, kad jie kalbasi su savo vaikais apie tai, ką vaikai veikia internete. Be to, tėvai imasi atsargos priemonių ir savo vaikams draudžia internete atskleisti asmens informaciją (92 %) arba bendrauti su nepažįstamaisiais (83 %). 59 proc. tėvų pareiškė, kad jie naudojasi filtravimo arba stebėjimo programine įranga. Filtravimo priemonėmis nesinaudojantys tėvai teigė, kad jie pasitiki savo atžalomis (64 proc.) arba nežino, kaip tas priemones susirasti ar kaip jomis naudotis (14 proc.). Komisijos neseniai paskelbto filtravimo priemonių tyrimo (SIP Bench study) duomenimis, per pastaruosius trejus metus apskritai šios priemonės patobulintos ir jas lengviau įsidiegti.
Išsamesnė informacija apie naująją 2009–2013 m. saugesnio interneto programą IP/08/310, MEMO/08/322 ir IP/08/1571.