1958 metų spalio 1 d. JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso agentūra (NASA) oficialiai pradėjo savo veiklą.
Už NASA įkūrimą amerikiečiai turėtų dėkoti tuometinei Sovietų sąjungai, 1957 metais paleidusiai pirmąjį dirbtinį Žemės palydovą „Sputnik“.
Didžiulė varžovų pažanga paskatino JAV imtis atsakomųjų veiksmų ir išprovokavo įnirtingas abiejų supervalstybių lenktynes kosmoso srityje. „Kosminės lenktynės“, NASA administratorius Michaelo Griffino teigimu, buvo laikomos JAV atviros visuomenės tikruoju išbandymu ir pačios laisvės koncepcijos pateisinimu. Be to, šios lenktynės parodė, kad sėkmė kosmoso fronte gali būti nulemti galią ir įtaką pasaulyje.
NASA savo pranašumą įrodė 1969 liepos 20 dieną, kai Neilas Armstrongas tapo pirmuoju sėkmingai išsilaipinusiu žmogumi Mėnulyje
Nuo to laiko Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso agentūra iki šiol yra kosmoso tyrimų lyderė.
Simboliška, tačiau prisimenant NASA istoriją didžiausias dėmesys skiriamas būtent „Apollo“ programai ir kelionei į Mėnulį, o kalbant apie agentūros ateitį vėlei minimas tas pats Mėnulis.
Misija į jį tampa vėl tokia pat svarbi kaip ir šaltojo karo metais. Dar 2004 metais JAV prezidentas George'as W.Bushas NASA agentūrai iškėlė tikslą sugrįžti į Mėnulį iki 2020 metų. Naujoji programa pavadinta „Constellation“ – tai ne tik mokslo pažangos įrodymas, bet ir siekimas išlaikyti dominuojančios kosmoso tyrimo pozicijas pasaulyje. Ypač dabar kai prie NASA ir Rusijos skrydžių į kosmosą prisijungė Kinija bei Europos kosminė agentūra ESA. Žemės palydovas turi tapti baze kelionėms į Marsą (iki 2030 metų ) ir dar toliau.
Naujame kosmoso tyrimų etape planuojama pirmąkart Mėnulyje įrengti stotis, kuriose astronautai galėtų ilgesnį laiką gyventi ir dirbti.
Be NASA pasaulio supratimas apie Visata būtų daug menkesnis nei kad yra dabar.
NASA indėlis į technologijų plėtrą – daug jos tyrimų rezultatų yra pasiekę žmonių namus, taip pat įspūdingas, pavyzdžiui: siurblys, sportbačiai su tuščiavidurėmis papėdėmis, ugniagesių kvėpavimo aparatai, apklotai maratono bėgikams, saugesni lėktuvų nusileidimo takai, saulės energija, įspėjimo apie audras sistemos, naujagimių maistas, širdies chirurgija, dirbtinės kūno galūnės, kraujospūdžio tikrinimo įrenginiai, palydovinė televizija, minas naikinančios technologijos ir kt.
Daugiau skaitykite Technologijos.lt.