Sveiki,
Europos Sąjungoje žadama priimti „kompiuterinių išradimų“ direktyvą (2002/0047(COD)), kuri leistų patentuoti ir paprastas kompiuterines programas. Problema ta, kad Europos Patentų Biuras yra išdavęs nemažai labai plačių patentų (pvz, vartotojo sąsajos elementai), o jų galiojimo laikas – iki dvidešimties metų! Dabartinė direktyvos versija palanki didžiosioms programinės įrangos korporacijoms, kurios turi tūkstančius patentų bei pinigų teisinėms išlaidoms. Tuo tarpu smulkusis ir vidutinis verslas, netgi įsigijęs kelis savo patentus, taptų priklausomas nuo stambiųjų patentų savininkių malonės.
Pavyzdžiui, viename el. komercijos puslapyje galima surasti apie 20 patentų apibrėžčių – http://webshop.ffii.org. Dalis šių patentuotų sprendimų yra reikalingi ir el. žiniasklaidai ar eilinei internetinei svetainei. Dabar „prastūminėjama“ direktyvos versija suteiktų šiems patentams pilną teisinę galią ES mastu.
Dabartinę versiją pateikė Europos komisija, ignoruodama Europos Parlamento pasiūlymus, kurie leistų išvengti paprastų programų patentavimo. Lemtingas momentas žada būti šių metų birželio viduryje – Parlamentas turės galimybę pataisyti direktyvą antro skaitymo metu. Bet parlamentarai labai užsiėmę, ir gali nesusidaryti kvorumas pataisymų priėmimui. Todėl reikia jiems parodyti problemos svarbą. Visuomeninė organizacija „Atviras Kodas Lietuvai“ (AKL; http://www.akl.lt), susirūpinusi dėl galimų neigiamų pasekmių atviro kodo judėjimui bei Europos ir Lietuvos IT verslui, susisiekė su europarlamentaru Aloyzu Sakalu. Jis sakė, kad supranta AKL poziciją, tačiau norint priimti sprendimą, jam reikia sužinoti ir Lietuvos verslininkų nuomonę. Asociacija „Infobalt“ pritaria didžiosioms koorporacijoms palankiai direktyvos versijai, tačiau neįvardina, kiek ir kokių Lietuvos IT įmonių už tai pasisako. Kartu „Infobalt“ neatkreipia dėmesio į būsimas didžiules patentinės analizės bei teisines-biurokratines išlaidas.
Norėdama įnešti skaidrumo į šį politinį procesą, AKL sukūrė el. parašų prieš dabartinę direktyvos versiją rinkimo svetainę http://www.akl.lt/parasai. Joje pateikiama situacijos analizė bei argumentacija, o visi pritariantys pozicijai gali pasirašyti po kreipimusi į Europos parlamentarus dėl direktyvos keliamų grėsmių. Iki šiol kreipimąsi pasirašė virš 70 organizacijų bei daugiau nei 450 fizinių asmenų. Laiko iki direktyvos svarstymo Europos Parlamente liko porą savaičių, tad kviečiame nelikti nuošalyje ir kuo anksčiau atkreipti dėmesį į direktyvos pasekmes (Jums, Jūsų verslui ir Lietuvos ekonomikai) bei paaiškinti jas kitiems. Juk minėta direktyva priimama ne vieneriems metams, todėl net mažos klaidos kaina gali būti labai didelė. Tikimės, kad Jūs suprasite ir paremsite mūsų iniciatyvą.