Penkis teminius susitikimus su gydytojais ir kitais sveikatinimo įstaigų darbuotojais, kuriuose dalyvavo per 200 medikų bendruomenės atstovų, šią vasarą surengė projekto „E. sveikatos paslaugos“ vykdytojai. Buvo pristatyti tiek bendros visaapimančios Nacionalinės e. sveikatos sistemos kūrimo pagrindai ir planai, tiek Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos sveikatos priežiūros įstaigose diegiamų sistemų aspektai bei teikiama nauda. Paskutinis e. sveikatos paslaugų projekto pristatymas įvyko šį ketvirtadienį Vilniuje.
Projekto „E. sveikatos paslaugos“ vadovas, LR Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Haroldas Baubinas pabrėžė, kad e.sveikatos projektų įgyvendinimas yra tikras iššūkis, o norint jį sėkmingai įveikti reikalingi trys dalykai: pasirengimas keisti esamą situaciją, užtikrinti sveikatos duomenų apsikeitimą tarp įstaigų ir sveikatos priežiūros darbuotojų iniciatyvumas.
Kauno medicinos universiteto klinikų Medicinos statistikos skyriaus vadovas ir projekto „E. sveikatos paslaugos“ Kauno regiono koordinatorius Normantas Dučinskas pristatė naujos informacinės sistemos diegimo darbus Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) bei minėjo, kad sėkmingi IT projektai kitose sveikatos priežiūros įstaigose - Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose, Centro poliklinikoje ir kitur paskatino aktyviai dalyvauti, kuriant e. sveikatos paslaugas. Šiuo metu KMUK diegiama pasaulyje jau išbandyta ligoninės vidaus procesų automatizavimo informacinė sistema. Įstaigoje taip pat įrengta 320 naujų kompiuterizuotų darbo vietų medikams.
Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai, projekto „E. sveikatos paslaugos“ Klaipėdos regiono koordinatorius Virgilijus Vanagas pastebėjo, kad Klaipėdoje įgyvendinamas analogiškos vidaus procesus automatizuojančios ligoninės informacinės sistemos diegimas kaip ir KMUK. Taip pat buvo pabrėžta, jog labai svarbu, kad personalas norėtų dalyvauti šios sistemos diegime, nes būtent tai ir yra svarbiausias e. sveikatos sistemų naudojimo sėkmės veiksnys. Klaipėdoje šiais metais bus sukurtos 234 naujos kompiuterizuotos darbo vietos.
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VULSK) Informatikos ir plėtros centro direktorius, projekto „E. sveikatos paslaugos“ Vilniaus regiono koordinatorius Romualdas Kizlaitis pristatė e. sveikatos sistemos diegimo patirtį sostinėje bei pademonstravo jos galimybes klausytojams. Pranešėjas pastebėjo, jog VULSK skirtingai nei kolegos Kaune bei Klaipėdoje ėmėsi ne adaptuoti jau sukurtą sistemą, bet pasirinko informacinės sistemos kūrimo ir diegimo kelią. Pranešėjas pastebėjo, kad pacientų duomenų saugumas - svarbiausias šio projekto klausimas, kuriam skiriamas ypatingas dėmesys. VULSK bus įsteigtos 246 kompiuterizuotos darbo vietos gydytojams ir personalui.
Projekto įgyvendinimo vadovas Evaldas Dobravolskas pristatė esmines šio projekto įgyvendinimo veiklas ir rezultatus, bei pabrėžė, jog pagrindinis projekto „E.sveikatos paslaugos“ tikslas – sveikatinimo įstaigose pradėti diegti informacines sistemas, paremtas tarptautiniais standartais, o sėkmingas šio projekto įgyvendinimas esmingai prisidės prie Nacionalinės elektroninės sveikatos sistemos kūrimo.
Projekto „E. sveikatos paslaugos“ įgyvendinimo metu pradėtą viešinimo veiklą toliau tęs specializuota informacinė svetainė apie e. sveikatos paslaugų diegimą Lietuvoje, veikianti adresu http://esp.sam.lt. Čia šalies sveikatos priežiūros įstaigų atstovai galės ne tik rasti svarbiausius projekto „E. sveikatos paslaugos“ dokumentus bei informaciją apie e. sveikatos paslaugų plėtrą šalyje, bet ir užduoti klausimus bei diskutuoti specializuotame teminiame interneto forume.
E. sveikatos sistema – nauja sveikatos apsaugos, medicininės informatikos ir administracinės veiklos sritis Europoje ir pasaulyje, kurios tikslas – perduodant reikalingą informaciją internetu ir kitomis skaitmeninėmis technologijomis, gerinti sveikatinimo paslaugų prieinamumą ir kokybę. Lietuvoje e. sveikatos sistema pradėta kurti 2005 metais, o jos pagrindinius tolimesnio vystymo principus nustatė praėjusiais metais patvirtinta Lietuvos e. sveikatos sistemos 2007–2015 metų plėtros strategija.