Kovo 25 – ąją, minint Gandrų sugrįžimo dieną, į gimtinę parskrendančių sparnuočių pamėgtose vietose laukia naujos lizdavietės. Kaip ir kasmet energetikai gandrų sutiktuvėms pasirengė iš anksto: ankstyvą pavasarį ant specialiai sumontuotų stovų, nuo elektros stulpų, perkėlė 246 gandralizdžius. Taip siekiama apsaugoti paukščius ir aplinkinius nuo nelaimės.
Didžioji Lietuvoje apsistojančių sparnuočių dalis atskrenda į Vakarų Lietuvos teritoriją. Gandrai nuo seno pamėgę lizdavietes ant elektros stulpų, kasmet sukti lizdų čia sugrįžta ir vėl. Mokslininkai tvirtina, kad kartą susikrovęs lizdą ant elektros stulpo, gandras pripranta prie šilumos, sklindančios nuo laidų, ir namus vėl renčiasi tik ant stulpų. Tik ant stulpų savo lizdus kraunasi ir tokių gandrų palikuonys.
Akcinės bendrovės „VST“ aptarnaujamoje teritorijoje gandralizdžių sukrautų ant elektros stulpų yra per 3000. Siekiant išsaugoti pamėgtas gandrų lizdavietes, jau keleri metai ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį bendrovė savo lėšomis vykdo gandralizdžių perkėlimo darbus: pavojingiausiose vietose virš elektros stulpų iškeliami specialūs metaliniai stovai, ant kurių paukščiai vėliau suka savo lizdus.
Šį pavasarį VST Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių regionuose ant specialių stovų jau perkėlė 246 gandralizdžius, dar maždaug 70 ruošiamasi perkelti artimiausiu metu. Intensyviausiai darbai vyksta Šiaulių regione, čia šiais metais planuojama iškelti maždaug 170 specialių stovų gandralizdžiams. Klaipėdos regione šį pavasarį gandrams iškelti 78, Kauno – 69 specialūs metaliniai stovai. Daugiausia naujų lizdaviečių įrengta Kelmės, Tauragės ir Jurbarko rajonuose. Energetikai neabejoja, kad triūsia ne veltui - gandrai greitai pripras prie naujųjų namų ir jau šią vasarą įrengtuose lizduose klegės gandrų jaunikliai.
Masyvūs, ant elektros stulpų susukti gandralizdžiai – didžiulis rūpestis elektros tiekimo bendrovėms, privalančioms užtikrinti saugų elektros energijos tiekimą. „VST“ Elektros tinklo tarnybos direktoriaus Ryčio Borkio teigimu, lizdas ant elektros stulpo gadina elektros įrangą, trikdo elektros energijos tiekimą ir kelia pavojų aplinkiniams. „Elektros laidai po masyviu lizdu ima pūti, trūkinėti ir kristi ant žemės. Dažniausiai gyventojai, pastebėję nutrūkusį elektros laidą šalia gandralizdžio suskumba apie tai informuoti elektrikus, tačiau, jei nutrūkus laidui, prie jo prisilies šalia žaidžiantys vaikai ar neatidūs praeiviai? Tuomet skaudžios nelaimės nepavyks išvengti“.
Gandralizdžiai ant elektros stulpų pavojingi ir patiems paukščiams - ant laidų sukrauti lizdai gali bet kada suliepsnoti. Pasitaiko atvejų, kai skraidyti dar nemokančių gandriukų iš liepsnų nebepavyksta išgelbėti nei elektrikams, nei atskubėjusiems gaisrininkams.
Siekiant išsaugoti gausią baltųjų gandrų populiaciją Lietuvoje, energetikai į pagalbą pasitelkė aplinkosaugininkus. „VST“ bendradarbiauja su Aplinkos ministerija bei Ekologijos institutu ir ieško efektyvaus pamėgtų gandrų perėjimo vietų išsaugojimo metodo. 2006 metais Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga bendrovei įteiktas prizas už aplinkos saugojimą.
Akcinė bendrovė „VST“ skirsto ir tiekia elektros energiją beveik 700 tūkst. klientų Vakarų Lietuvoje. Gandralizdžių nuo elektros stulpų perkėlimo darbus bendrovė vykdo jau ketveri metai.