„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kovą fiksavo naujus rekordus: pasiekti iki šiol didžiausi per mėnesį prijungtų naujų gaminančių vartotojų (GV) ir gautų paraiškų skaičiai. Saulėti orai džiugino ir generacija, kuri kovą išaugo beveik 3 kartus, palyginti su vasariu.
„ESO klientai aktyviai naudojasi galimybe saulės elektrines įsirengti ar įsigyti itin palankiomis sąlygomis, nes pasinaudojus valstybės parama šiuo metu galima susigrąžinti ne tik dalį investicijų į saulės elektrinę, bet ir į kaupiklį. Pasinaudojus Energetikos ministerijos skirta 15 mln. eurų parama elektros kaupikliams, visą sistemą, kuri leidžia elektrinės potencialą išnaudoti maksimaliai, galima įsirengti gerokai mažesniais kaštais“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Didžiausias naujų GV skaičius
Iš viso per kovą ESO prijungė 4,4 tūkst. naujų gaminančių vartotojų. Tai didžiausias iki šiol per mėnesį prijungtų GV skaičius – ankstesnis rekordas fiksuotas pernai, irgi kovą, kai buvo prijungti 4,2 tūkst. nauji gaminantys vartotojai.
Bendras gaminančių vartotojų skaičius šalyje jau perkopė 136 tūkst., tad saulės ir vėjo elektrinių savininkų šalyje yra daugiau nei gyventojų Šiauliuose.
Maždaug trečdalis jų yra nutolę gaminantys vartotojai, t. y. elektrinę turintys ne namuose, o saulės ar vėjo parke. Ši tendencija atsikartoja ir kovą: iš visų privačių naujų gaminančių vartotojų 3 tūkst. saulės elektrines įsirengė savo sklype, o 1 tūkst. – įsigijo elektrines parkuose.
„Tai puikiai paneigia vis dar plačiai paplitusį mitą, kad saulės elektrinę būtina įsirengti namuose. Iš tiesų kiekvienas ESO klientas gali įsigyti elektrinės dalį nutolusiame parke, o sugeneruotą energiją vartoti savo bute, name ar kitame objekte, todėl nutolęs parkas yra galimybė tapti gaminančiu vartotoju tiek gyvenant daugiabutyje, tiek tais atvejais, kai dėl rekonstrukcijos kaštų ar kitų aplinkybių ekonomiškai nenaudinga elektrinę įsirengti ant namo stogo“, – pastebi R. Juodkienė.
Augo ir paraiškų skaičius
Kovą taip pat fiksuotas ir dar vienas rekordas – gauta per 6,8 tūkst. paraiškų tapti gaminančiais vartotojais. Daugiau kaip 6 tūkst. iš jų yra nauji gaminantys vartotojai, dar beveik 800 prašymų pateikta didinti jau turimos elektrinės leistiną generuoti galią.
„Galios didinimas atsieis papildomus kaštus, todėl tikrai pirma vertėtų apsvarstyti galimybę įsigyti elektros energijos kaupiklį. Kaupiklis ne tik leidžia įsirengti galingesnę elektrinę nedidinant leistinos generuoti galios, bet ir gali aprūpinti namus elektra, kai tiekimas nutrūksta audrų metu ar dėl kitų aplinkybių, todėl su kaupikliu namų energetinė autonomija, taipogi ir elektrinės efektyvumas, kyla į viršų“, – pažymi R. Juodkienė.
Kaupiklis sudaro galimybes elektrinės potencialą išnaudoti maksimaliai ir išvengti pasinaudojimo elektros tinklais mokesčio už į tinklą sugeneruotas ir vėliau susigrąžintas kilovatvalandes. Skaičiuojama, kad namų ūkis su 5000 kWh elektros energijos vartojimu per metus, įsirengęs 10 kW galios saulės elektrinę, vidutiniškai pajėgus suvartoti iki 35 proc. dienos metu gaminamos elektros energijos. Įsirengus EEK su 7,5 kWh naudinga talpa, energetinis autonomiškumas padidėja iki 71 proc.
Generacijos pertekliui – kaupiklis
Saulėtas kovas išaugino ir GV generaciją, kuri siekė 108,9 GWh – beveik 3 kartus daugiau nei vasarį, kuomet į tinklą sugeneruota 40,3 GWh elektros energijos.
Skaičiuojant, kiek elektros energijos per metus sugeneruotų kovą prijungtos naujos elektrinės, jų į tinklą patiekta energija siektų 40,1 GWh. Didžiąją dalį elektros energijos sugeneruotų privatūs klientai – 29,7 GWh, verslo – 10 GWh.
Privatūs klientai kovą vidutiniškai įsirengė 13,4 kW galios elektrinę, vidutinė leistina generuoti galia siekia 8,8 kW. Verslo klientų vidutinė įrengta galia siekia 57 MW, o leistina generuoti galia sudaro 24,3 MW.
Efektyviai išnaudoti didesnės galios elektrinę, nei numato leistina generuoti galia, leidžia elektros energijos kaupiklio sistema, kurioje kaupiamas perteklius, t. y. energija, kuri nesuvartojama generacijos metu.
Nuo sausio mėnesio baterijas įsirengusių ESO klientų skaičius išaugo 3 kartus, o bendra baterijų talpa – daugiau nei dvigubai. Šiuo metu prie ESO tinklo prijungta daugiau kaip 1,5 tūkst. elektros energijos kaupimo įrenginių, jų talpa siekia 32 MWh. Dar daugiau nei šimtui objektų išduotos energijos kaupimo sistemų prijungimo sąlygos.