„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sausį prie tinklo prijungė beveik 2 tūkst. naujų gaminančių vartotojų (GV), o paraiškų skaičius saulės elektrinėms įsirengti, lyginant su gruodžiu, išaugo dvigubai. Nors sausis ir nebuvo saulėtas – daugelį dienų buvo debesuota, elektros energijos generacija pirmąjį šių metų mėnesį buvo beveik 40 procentų didesnė nei metams baigiantis.
„Per sausį paraiškų dėl saulės elektrinės įrengimo skaičius išaugo iki 5 tūkst., kai gruodį ir lapkritį vidutiniškai buvo sulaukta po 2,5 tūkst. paraiškų. Be abejonės, reikšminga paskata buvo Energetikos ministerijos žinia apie naujus paramos kvietimus įsirengiantiems ir perkantiems saulės elektrines. Sausio 24 d. įsigaliojus atnaujintoms finansavimo sąlygoms, gyventojai galėjo pasinaudoti tiek didesne nei 35 mln. eurų parama saulės elektrinėms įsirengti ar plėsti jų galią namų ūkiuose, tiek 15 mln. eurų skirta parama dalies nutolusių saulės elektrinių parkų įsigijimui“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Daugiau kaip 126 tūkst. GV
Sausį fiksuota beveik 40 proc. didesnė saulės elektrinių generacija, palyginti su praėjusių metų gruodžiu, nors pirmasis šių metų mėnuo ir buvo smarkiai debesuotas. 2025 m. sausį vidutinė saulės spindėjimo trukmė siekė 19,2 val. – tik 47 proc. įprastos normos.
„Iš viso saulės elektrinės sausį pagamino 16,2 GWh elektros energijos, beveik 40 proc. daugiau nei praėjusių metų gruodį, kai buvo pagaminta 11,8 GWh. Palyginti su pernykščiu sausiu, generacija augo du kartus, bet ir naujų gaminančių vartotojų per metus prijungta beveik 40 tūkstančių“, – pastebi R. Juodkienė.
2025 m. pradžioje gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje jau perkopė 126 tūkst. – tai daugiau, nei yra gyventojų visoje Utenos apskrityje.
Fiksuotas paraiškų šuolis
Sausį prie tinklo ESO prijungė 1441 gaminantį vartotoją, kuris saulės elektrinę įsirengė tame pačiame arba gretimame sklype, iš jų 1330 buitinių ir 111 verslo klientų. Dar 460 gyventojų ir verslų tapo nutolusių saulės parkų klientais.
Sausis išsiskyrė dideliu saulės elektrinių įrengimo ar turimos elektrinės galios didinimo paraiškų skaičiumi – iš viso sulaukta 4963.
Praėjusių metų gruodį buvo gauta 2,5 tūkst. paraiškų, lapkritį – 2,6 tūkst., spalį – 3,9 tūkst., rugsėjį – 3,2 tūkst.
Kaupiklis – maksimalus efektyvumas
Vidutiniškai vienas namų ūkis sausį įsirengė maždaug 19 kW galios elektrinę, o leistinoji galia vidutiniškai siekė 10,4 kW. Nutolę gaminantys vartotojai vidutiniškai įsigijo 7,9 kW galios elektrinę.
ESO atstovė pažymi, kad ESO klientai gali įsirengti galingesnę elektrinę, nei numatyta leistinoji galia, jos nekeičiant: tam pakanka įsirengti elektros energijos kaupiklį, kuris leidžia maksimaliai išnaudoti saulės elektrinės potencialą.
„Elektros energijos kaupiklio sistema leidžia sukaupti energiją ir naudoti tada, kada reikia, o ne tik gamybos metu, taigi ir naktį, ir stichijų metu ar dėl kitų priežasčių sutrikus tiekimui. Tai yra raktas į dar didesnę energetinę nepriklausomybę bei efektyvesnį energijos naudojimą“, – pažymi R. Juodkienė.
Visų per praėjusį mėnesį prijungtų gaminančių vartotojų, saulės elektrines įsirengusių nuosavame sklype, leistina generuoti galia siekia 14,9 megavato (MW). Nutolusių saulės parkų gaminantiems vartotojams priskirta 3,6 MW leistinos generuoti galios. Visų sausį naujai prijungtų elektrinių metinė generacija galėtų siekti iki 18,6 GWh.
Įsigaliojo nauji tarifai
ESO primena, kad Valstybinė energetikos taryba nuo 2025 m. sausio patvirtino naujus tarifus gaminantiems vartotojams už pasinaudojimą tinklais.
Daliai klientų atsiskaitymo už pasinaudojimą tinklu kaina nepakito, daliai atpigo, o atsiskaitantiems pagal vadinamąjį trečiąjį planą, procentine energijos dalimi, pabrango.
Atsiskaitymo už naudojimosi tinklais būdą galima keisti ne dažniau nei kas 12 mėnesių. Už naudojimosi tinklais paslaugą visuomet yra mokama pagal einamą mėnesį galiojantį atsiskaitymo būdą, o keitimo metu anksčiau sukauptas energijos kiekis niekaip nėra perskaičiuojamas.