Nepaisant daugelio gamintojų pastangų, 8K formatas televizoriams vis dar nėra plačiai paplitęs. Praėjus šešeriems metams po komercinio debiuto, pardavimai išlieka žemi, o 8K turinio praktiškai nėra. Net CES 2025 parodoje ši tema buvo paminėta vos keletą kartų.
![8K televizoriai nepateisina lūkesčių: didelė kaina, turinio trūkumas ir vartotojų skepticizmas 8K televizoriai nepateisina lūkesčių: didelė kaina, turinio trūkumas ir vartotojų skepticizmas](http://www.elektronika.lt/_sys/storage/2025/02/15/LG.jpg)
Vartotojų technologijų asociacijos (CTA) teigimu, 8K televizorių pardavimo prognozės istoriškai buvo pervertintos. Taigi vietoj 2022 metais lauktų 1,7 milijono įrenginių buvo parduota tik 166 tūkst. 2024 m. parduota 143 000 vienetų, o tai taip pat buvo žymiai mažiau nei prognozuoti 700 tūkst. 2025 metais prognozuojama, kad tokių įrenginių bus parduota 150 tūkst. Tačiau, kaip rašo „PCMag“, vilčių dėl ilgalaikio augimo išlieka, o CTA duomenimis, iki 2029 metų pardavimai vis tik gali pasiekti 2,7 mln.
Viena iš pagrindinių mažos 8K televizorių paklausos priežasčių išlieka didelė kaina. Pavyzdžiui, „Best Buy“ svetainėje LG ir „Samsung“ modelių kainos prasideda nuo 2300 USD už 75 colių ekraną, o 77 colių televizorius atsieis 10 000 USD.
Ne mažiau rimta problema yra 8K raiškos turinio trūkumas. „Deja, šis formatas nėra toks naudingas vartotojų televizoriams“, – sako Avi Greengart, „Techsponential“ prezidentas ir vyriausiasis analitikas. „8K turinio tiesiog nėra.
Tuo tarpu Markas Vena, „SmartTech Research“ generalinis direktorius ir pagrindinis analitikas, savo atsargesnis savo vertinime, vadindamas 8K ateitį „visiškai neaiškia“ dėl riboto turinio kiekio ir didelių įrenginių kainos. Pagal CTA duomenis, 2024 m. tik 0,6% JAV namų ūkių turės 8K televizorius, o tai neskatina industrijos kurti tokios raiškos turinio.
Tačiau tokie gamintojai kaip „Samsung“ ir toliau teigiamai vertina 8K perspektyvas, tikėdamiesi srautinio perdavimo technologijų, žaidimų ir vaizdo kamerų pokyčių. Pavyzdžiui, šiuolaikiniai kodekai, tokie kaip VVC, leidžia taikyti mažesnius pralaidumo reikalavimus, todėl bus lengviau platinti 8K turinį. Pagrindinis dėmesys skiriamas mastelio padidinimo technologijai, kuri naudoja dirbtinį intelektą, kad konvertuotų vaizdus į 4K ir 8K skiriamąją gebą.
Apskritai, nepaisant retų išimčių, tokių kaip 8K palydovinė bandomoji transliacija Japonijoje ar atskiri projektai, tokie kaip vokiškas serialas „Das Boot“, problema išlieka aktuali. Naujai paleista srautinio perdavimo platforma „Apollo TV“ taip pat paskelbė apie 8K palaikymą, tačiau informacija apie turinį ir prieinamumą lieka neaiški. Vaizdo žaidimų segmente situacija ne ką geresnė – tik keli projektai palaiko 8K ir tik su kadrų dažnio apribojimais. Šiuo metu ekspertai abejoja šio formato būtinumu masiniam vartotojui. „Net jei būtų daug turinio, turite sėdėti labai arti ekrano, kad pastebėtumėte skirtumą nuo įprasto 4K“, – pabrėžia Greengart. Anot jo, formatas vis dar „ieško pritaikymo“.