Europos Sąjungoje jau įsigaliojo USB-C direktyva, pagal kurią reikalaujama, kad mobilieji įrenginiai turėtų universalią įkrovimo jungtį. Galutinis direktyvos tikslas – sumažinti elektroninių atliekų kiekį ir išspręsti rinkos susiskaidymo problemą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Tačiau universalus USB-C prievadas yra tik viena direktyvos dalis. Europos Sąjunga taip pat nori pagerinti ženklinimą, greitąjį įkrovimą ir sumažinti elektroninių atliekų kiekį.
Dar 2022 metais Europos Komisija nusprendė, kad nuo 2025 metų mobilieji telefonai turi būti tiekiami su universaliu įkrovimo prievadu, ir jis turi būti USB-C. Visos 27 ES šalys narės turėjo iki gruodžio 28 dienos įtraukti direktyvą į savo nacionalinius įstatymus.
Naujieji nuostatai taikomi visiems mobiliesiems telefonams, planšetiniams kompiuteriams, skaitmeniniams fotoaparatams, ausinėms, ausinėms, nešiojamiesiems vaizdo pultams, nešiojamiesiems garsiakalbiams, elektroninėms skaityklėms, klaviatūroms, pelėms, nešiojamosioms navigacijos sistemoms ir ausinėms, kurios įkraunamos laidiniu kabeliu ir gali veikti su ne didesne kaip 100 vatų galia.
Direktyvoje teigiama, kad nešiojamųjų kompiuterių gamintojai turi šiek tiek daugiau laiko iki 2026 metų balandžio 28 dienos direktyvai įgyvendinti. Be to, kai kuriems įrenginiams, pavyzdžiui, „PlayStation 5“, kurio maitinimo galia siekia 350 W, taisyklės netaikomos. Kai kuriems prietaisams, pavyzdžiui, dronams ar belaidžiams įkrovikliams, taisyklės vis dar netaikomos.
Europos Komisija teigė, kad nuolat vertins rinkos pokyčius, rinkos susiskaidymą ir technologinę pažangą, kad prietaisų sąrašas būtų kuo aktualesnis ir šiuolaikiškesnis. Nuostatuose reikalaujama, kad prietaisai turėtų USB-C įkrovimo prievadą, tačiau jie vis tiek gali naudoti savo patentuotą įkrovimo sprendimą, kaip, pavyzdžiui, „MacBook“.
Be to, jei prietaisas be USB-C prievado jau yra rinkoje, jis gali likti lentynose. Tačiau gamintojai negali pristatyti naujų produktų be prievado, o mažmenininkai negali priimti senų prietaisų siuntų. Kitas direktyvos aspektas susijęs su įkrovimo sprendimu.
Joje teigiama, kad bet koks prietaisas, kurį galima įkrauti laidu, kurio įtampa didesnė nei 5 V, srovė didesnė nei 3A arba galia didesnė nei 15 W, turi atitikti USB – PD reikalavimus. Tai reiškia, kad „iPhone“ ir „Pixel“ telefonai yra saugūs, tačiau „OnePlus“ ir „Oppo“ prietaisai su „SuperVOOC“ turi įjungti USB – PD; priešingu atveju jie bus pašalinti iš rinkos. Tačiau šios bendrovės jau kurį laiką palaiko USB – PD, todėl niekas nepasikeis.
Europos Komisija leidžia prekiauti naujais elektroniniais prietaisais be naujo įkroviklio. Taip siekiama užkirsti kelią pernelyg dideliam atliekų kiekiui, kuris atsiranda dėl to, kad pirkėjai turi per daug pasikartojančių įkroviklių, kurie nenaudojami ir dažnai atsiduria bendrose šiukšliadėžėse, nes jie retai perdirbami. Tai reiškia, kad 27 Europos Sąjungai priklausančiose šalyse telefonai nebebus parduodami su įkrovikliu dėžutėje. EK tikisi, kad laikui bėgant vartotojai prisitaikys prie naujosios direktyvos, ir šiek tiek palengvins jos taikymą – ant mažmeninės mobiliojo prietaiso dėžutės bus pateikta grafinė informacija, ar prie jo pridedamas įkroviklis. Kiekviena šalis galės įgyvendinti savo supratimą apie priemones ir taisykles, kad įmonės ir mažmenininkai laikytųsi taisyklių. Kita įdomi tema – ar kiti regionai paseks ES pėdomis. Direktyva iš tiesų skamba kaip rūpestis gamintojams, tačiau iš tikrųjų tai didžiulis laimėjimas vartotojams. Europos Sąjunga dar kartą įrodė esanti organizacija, kuri stoja ne korporacijų, o savo piliečių pusėn.