Elektromobilių populiarumas didėja, tačiau daugeliui potencialių pirkėjų vis dar nerimą kelia susirūpinimas dėl akumuliatoriaus veikimo trukmės bei dėl ridos. Naujai paskelbtame tyrime pateikiama daug žadančių įžvalgų, kad elektromobilių akumuliatoriai iš tikrųjų gali tarnauti gerokai ilgiau, nei anksčiau buvo apskaičiuota gamintojų pagreitintuose laboratoriniuose bandymuose.
Tradiciniai bandymai apima greitus įkrovimo ir iškrovimo ciklus, kad būtų galima įvertinti akumuliatoriaus tarnavimo laiką. Deja, šis metodas tiksliai neatspindi, kaip mes naudojame elektromobilių akumuliatorius realiame pasaulyje. Tyrime pasirinktas kitoks požiūris.
Mokslininkai dvejus metus tyrė 92 komercinius ličio jonų akumuliatorius, naudodami keturis skirtingus iškrovos profilius, kad imituotų įvairius važiavimo scenarijus. Tyrimo metu netikėtai nustatyta, kad elektromobilių akumuliatorių eksploatavimo trukmei didelę įtaką turi ne tik įkrovimo ir iškrovimo ciklų skaičius, bet ir laiko nulemtas senėjimas, t. y. natūralus akumuliatoriaus degradacija laikui bėgant.
Tai reiškia, kad tokie veiksniai kaip dažnas greitėjimas ir stabdymas, trumpos kelionės su poilsio pertraukomis ir net leidimas automobiliui kurį laiką stovėti tuščiąja eiga iš tikrųjų gali pailginti akumuliatoriaus tarnavimo laiką.
„Mūsų nuostabai, realus vairavimas dažnai greitėjant, stabdymas, kuris šiek tiek įkrauna akumuliatorius, sustojimas užsukti į parduotuvę ir leidimas akumuliatoriams pailsėti kelias valandas padeda baterijoms tarnauti ilgiau, nei manėme remdamiesi standartiniais laboratoriniais bandymais“, – sakė tyrimo vyriausioji autorė, Stanfordo Doerr tvarumo mokyklos docentė Simona Onori.
Išvados paneigia prielaidą, kad nuolatiniai įkrovimo ir iškrovimo ciklai buvo pagrindiniai trumpo akumuliatorių tarnavimo laiko kaltininkai. Nors tai teisinga komercinių transporto priemonių, kurios nuolat eksploatuojamos, atveju, tai tikrai negalioja vartotojų elektra varomiems automobiliams, kurių naudojimo pobūdis yra įvairesnis.
Tyrimo rezultatai turi didelę reikšmę elektromobilių pramonei. Automobilių gamintojai turėtų galėti optimizuoti baterijų valdymo programinę įrangą ir pailginti baterijos veikimo laiką. Atsižvelgiant į tai, kad baterijos sudaro didelę dalį visų elektromobilio išlaidų, ypač svarbu, kad jie veiktų ilgiau.
Kalbant apie sąnaudas, geros naujienos tęsiasi. Elektromobilių akumuliatorių kainos nuolat mažėja ir vien 2024 metais sumažės 20 proc. Dėl sparčiai augančios gamybos ir pigesnių medžiagų vidutinė akumuliatoriaus paketo kaina sumažėjo iki 104 eurų už kWh. Ekspertai prognozuoja, kad iki 2026 metų kainos nukris žemiau 90 eurų už kWh, o iki 2030 metais pasieks net 62 eurus už kWh.
Šios mažėjančios kainos labai naudingos vartotojams, tačiau jos taip pat kelia iššūkių pramonei. Galimas pasiūlos perteklius ir kainų karai tarp didžiųjų akumuliatorių gamintojų, tokių kaip CATL ir BYD, gali daryti spaudimą mažesniems automobilių gamintojams. Kai kurie iš jų gali būti priversti mažinti pelno maržas arba bankrutuoti.
Šis tyrimas suteikia svarbių garantijų dėl akumuliatorių ilgaamžiškumo, o tai yra pagrindinis potencialių elektromobilių pirkėjų rūpestis. Pridėjus mažėjančias baterijų kainas, galima tikėtis, kad artimiausiais metais elektromobilių kainos priartės prie vidaus degimo varikliais varomų transporto priemonių kainų.