Europos mažųjų modulinių reaktorių pramonės aljansas pasirinko švarių ir saugių branduolinių technologijų bendrovės „newcleo“ pasiūlytą švinu aušinamą greitąjį reaktorių (LFR).
Šis pasirinkimas – tai didžiulis pripažinimas, kad „newcleo“ LFR gali atlikti svarbų vaidmenį kuriant naują Europos energijos rūšių derinį bei kuriant projektų darbo grupę Aljanso viduje (PWG).
Kaip remiamai technologijai, „newcleo“ PWG bus naudinga glaudžiai bendradarbiauti su įvairiomis Aljanso techninėmis darbo grupėmis, įskaitant įgūdžių, kuro, mokslinių tyrimų ir plėtros, tiekimo grandinės ir finansavimo darbo grupes.
Svarbiausia „newcleo“ LFR modelio dalis – planas perdirbti įprastinių reaktorių panaudotą branduolinį kurą, gaminant mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančią elektros energiją ir šilumą, kuri galėtų būti naudojama įvairiuose pramonės procesuose. Toks pajėgumas ne tik panaikina priklausomybę nuo importuojamo branduolinio kuro, bet ir užtikrina tvarų ilgalaikės branduolinių atliekų problemos sprendimą.
Mažųjų modulinių reaktorių (SMR) ir pažangiųjų modulinių reaktorių (AMR) tobulinimas ir diegimas Europoje 2030-aisiais yra labai svarbus žemyno energetiniam saugumui ir perėjimui prie klimato kaitos.
Pagrindiniai Aljanso tikslai – stiprinti branduolinės energijos tiekimo grandinę, remti konkrečius SMR ir (arba) AMR projektus ir sudaryti palankesnes sąlygas investicijoms, įskaitant ES finansų institucijų, pavyzdžiui, Europos investicijų banko, teikiamas galimybes.
Atranka bus papildomas postūmis „newcleo“ programai, kuri jau dabar laikoma sparčiausiai augančia branduolinės energetikos įmone Europoje, kurios veikla šiuo metu apima daugiau nei 90 partnerysčių ir daugiau nei 850 darbuotojų, dirbančių 19 vietovių Prancūzijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje ir Slovakijoje, įskaitant tris gamyklas.
Nuo 2021 m. bendrovė iš institucinių ir individualių investuotojų iš viso pritraukė daugiau nei 535 mln. eurų, o prie augančios „newcleo“ finansavimo bazės, kurią iki šiol sudaro daugiau nei 700 akcininkų, prisijungia vis daugiau Europos dalyvių.
„newcleo“ taip pat ieškos galimybių bendradarbiauti su kitomis Aljanso atrinktomis technologijomis, kad būtų sutelkti ištekliai ir praktinė patirtis, siekiant paspartinti LFR technologijos kūrimą ir diegimą, sustiprinti jos, kaip švarios, saugios ir tvarios energijos pagrindo Europoje ir tarptautiniu mastu, potencialą.
„newcleo“ generalinis direktorius Stefano Buono sakė:
„Tai – pasididžiavimo vertas momentas „newcleo“ ir puikus mūsų technologijos patvirtinimas. Nors švino panaudojimo idėja nėra nauja, mūsų projektas maksimaliai išnaudos jo potencialą, kad supaprastintų mūsų sistemos konstrukciją ir ekonomiškumą, kartu padidindamas jos pasyviosios saugos funkcijas. Švino gebėjimas palaikyti aukštesnes temperatūras taip pat atveria galimybes gaminti aukštos temperatūros šilumą, nuo kurios priklauso daugelis pramoninių procesų, patikimiau ir tvariau nei bet kada anksčiau.
Be to, užbaigdami branduolinio kuro ciklą siekiame ne tik sumažinti poreikį išgauti, transportuoti ir perdirbti naują uraną, bet ir rasti tvarų sprendimą, kaip tvariai tvarkyti branduolinių atliekų atsargas, susidarančias dėl esamo Europos branduolinių reaktorių parko. Taip siekiame ne tik paremti energetikos pertvarką, bet ir padėti užtikrinti Europos energetinę nepriklausomybę. Tikimės bendradarbiauti su naujuoju Europos Komisijos nariu ir kitais pramonės suinteresuotaisiais subjektais, kurie, kaip ir mes, yra Europos SMR pramonės aljanso nariai, kad būtų sukurta palanki aplinka naujų branduolinių technologijų plėtrai.“