Rugsėjo mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungė 2190 naujų gaminančių vartotojų, kurie saulės elektrines įsirengė tame pačiame arba gretimame sklype. Dar 635 gyventojai tapo nutolusių saulės parkų klientais. Vidutiniškai šiemet prie tinklo per mėnesį buvo prijungiama apie 3,2 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, o bendras gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje jau siekia beveik 118 tūkst. – panašiai tiek, kiek gyventojų yra Šiauliuose.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Naujų vartotojų prijungimo pikas paprastai pasiekiamas vasaros mėnesiais, bet ir artėjant šaltajam sezonui matome, kad susidomėjimas atsinaujinančia energetika neslopsta ir gaminančių vartotojų gretos toliau auga. Galimybė tapti gaminančiu vartotoju dar patrauklesnė esant galimybei pasinaudoti APVA parama, su kuria įsirengta saulės elektrinė, priklausomai nuo suvartojimo, atsiperka per maždaug dvejus metus“, – sako ESO Paslaugų vystymo vadovas Lukas Čibiras.
Per praėjusį mėnesį prijungtų gaminančių vartotojų, saulės elektrines įsirengusių nuosavame sklype, leistina generuoti galia siekia 27,2 megavatus (MW), o įrengta – 35,5 MW. Nutolusių saulės parkų gaminantiems vartotojams priskirta 2,1 MW leistinos generuoti galios. Vidutiniškai vienas namų ūkis įsirengė maždaug 11 kW galios elektrinę, o verslo gaminančių vartotojų vidutinė įrengtoji galia siekė 76 kW. Nutolę namų ūkio vartotojai vidutiniškai įsigijo 3,3 kW galios saulės elektrinę, verslo – 3,5 kW.
Rugsėjis šiemet buvo išskirtinai šiltas, bet prasidėjęs ruduo jau sumažino saulės elektrinių sugeneruotos energijos kiekį, nors jis vis dar išliko aukštas. Iš viso per rugsėjį gaminantys vartotojai į tinklą patiekė 117,9 GWh elektros energijos, palyginimui – rugpjūti į tinklą buvo patiekta 150 GWh. ESO duomenimis, per rugsėjo mėnesį gaminančių vartotojų į tinklą patiekta elektra sudarė 15,5 proc. per minimą laikotarpį visų ESO prijungtų klientų suvartotos elektros energijos, kuri sudarė 756,6 GWh.
„Remiantis meteorologais, šis rugsėjis buvo šilčiausias per visą stebėjimų istoriją, tačiau dienos trumpėja, tad natūraliai mažėja ir generacija. Elektros energijos generacija efektyviai vyksta ir vėsiomis, bet saulėtomis dienomis, tačiau trumpėjant šviesiajam periodui generacija mažėja dėl trumpesnio jos laikotarpio“, – pastebi L. Čibiras.
Saulės elektrinių įrengimo darbai nestoja ir keičiantis sezonams: per rugsėjį ESO iš viso sulaukė 3220 klientų paraiškų, kurie pareiškė norą tapti gaminančiais vartotojais arba pasididinti jau turimos elektrinės galią. Dalis šių paraiškų dar yra vertinamos, o įsirengti elektrinę vidutiniškai užtrunka 24 dienas.
Norint tapti gaminančiu vartotoju, reikia pateikti paraiška ESO savitarnos svetainėje. Taip pat vis dar galima pasinaudoti APVA teikiama parama saulės elektrinėms, pateikiant paraišką Aplinkos projektų valdymo agentūros internetiniame puslapyje.