Sekmadienį „SpaceX“ atliko eilinį – jau penktąjį – erdvėlaivių „Starship“ bandomajam skrydis. Neeilinis jis buvo tuo, kad pakilusi „Super Heavy“ raketa nešėja po keleto minučių grįžo į pakilimo aikštelę, kur ją pagavo specialios rankenos, pritvirtintos prie pakilimo bokštelio.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Ši konstrukcija, gavusi pravardę „Mechazila“, yra dar vienas žingsnis link efektyvių daugkartinio naudojimo erdvėlaivių. Anksčiau „SpaceX“ raketos arba nusileisdavo ant plūduriuojančios baržos, arba specialioje aikštelėje, tačiau pagavimas rankenomis leidžia supaprastinti raketos konstrukciją (nors ir reikalauja sudėtingesnio bokštelio). Be to, pakilimo aikštelėje pagauta raketa galėtų greitai kilti vėl – tereikėtų pritvirtinti naują krovinį ir užpilti kuro bakus. Būtent toks greitas aptarnavimo ciklas ir yra vienas iš „SpaceX“ tikslų.
Pats „Starship“ po kelių valandų sėkmingai nusileido Indijos vandenyne, kaip ir ankstesnio bandymo metu birželį. Šiuo erdvėlaiviu kompanija ketina skraidinti žmones į Marsą ir kitas vietas Saulės sistemoje, taigi savaime suprantama, kad jo saugumas yra be galo svarbus.
Kitąmet „SpaceX“ tikisi pakelti „Starship“ į orbitą aplink Žemę ir atlikti dar įvairių technologinių bandymų ir demonstracijų.