Lietuvoje kasmet vis daugiau elektros pagaminama, naudojant atsinaujinančius energijos išteklius, o tai leidžia mažinti elektros importą, didina šalies energetinį saugumą ir nepriklausomybę. Šiuo metu saulės elektrinių galia mūsų šalyje yra didžiausia iš visų atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių technologijų. Jų plėtrą spartina valstybės sukurtos palankios sąlygos gaminančių vartotojų saulės elektrinių įrengimui ir skiriamas finansavimas, o lengviau pasistatyti padeda supaprastinti reikalavimai bei rekomendacijos saulės elektrines įrengti miestuose ant daugiabučių namų stogų.
Lietuvoje veikia ne tik komercinės saulės elektrinės, bet ir gaminančių vartotojų saulės elektrinės, kurių bendra galia kelis kartus viršija komercinių saulės parkų galią.
Nuo šių metų pradžios saulės elektrinių galia šalyje padidėjo 62 proc. ir šiuo metu siekia beveik 1800 MW. Tikimasi, kad šių metų pabaigoje ši galia bus apie 2 000 MW.
Gaminančių vartotojų, kurie elektros energiją gamina saulės elektrinėse, šiuo metu yra beveik 110 000, o jų elektros energijos gamybos įrenginių galia – per 1323 MW.
„Valstybės priimti palankūs teisiniai sprendimai, supaprastinti reikalavimai ir skiriama finansinė parama skatina ir spartina saulės elektrinių plėtrą. Sudaromos sąlygos dar daugiau gyventojų ir įmonių tapti elektros energijos saulės elektrinėse gamintojais“, – sako Lietuvos energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Gyventojai gali pasigaminti santykinai pigios žaliosios elektros energijos, nes pastaraisiais metais saulės elektrinių pagaminta elektra yra pigiausia, palyginti su iškastinio kuro naudojimu. Be to, saulės elektrinių gaminamos elektros kaina gana stabili, o šalyje yra daug daugiabučių namų stogų, ant kurių galima įrengti saulės elektrines.
Lietuvos energetikos agentūra šviečia ir informuoja gyventojus apie atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo energijai gaminti galimybes ir naudą.
Siekdama dar labiau palengvinti saulės elektrinių ant daugiabučių namų stogų įrengimą, Agentūra paskelbė atnaujintas Rekomendacijas dėl saulės šviesos energijos elektrinės įrengimo ant daugiabučio namo stogo.
Atnaujinant rekomendacijas buvo atsižvelgta į Energetikos ministerijos pakeistą tvarką, pagal kurią leidžiama į daugiabučio namo bendrųjų reikmių įvadą įjungtoje gaminančio vartotojo elektrinėje pagamintą elektros energiją pasiskirstyti kitiems to namo gyventojams.
Rekomendacijos skirtos įsirengiantiems nedidesnės kaip 100 kW įrengtosios galios saulės elektrines. Jose aptariami pagrindiniai saulės elektrinės įrengimo ant daugiabučio namo stogo etapai: kaip priimamas daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų sprendimas dėl planuojamos įrengti saulės elektrinės ant stogo; kokie reikalavimai taikomi tokios saulės elektrinės įrengimui; kaip įgyti gaminančio vartotojo statusą ir kaip prijungti prie elektros tinklo ant daugiabučio namo stogo įrengtą saulės elektrinę, taip pat analizuojami kiti teisiniai bei praktiniai saulės elektrinės įrengimo ir eksploatavimo aspektai.
Įsirengiantiems saulės elektrines teikiama valstybės ir ES finansinė parama. Energetikos bendrijos ir tie pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, kurie siekia tapti energetikos bendrijomis, gali teikti paraiškas Lietuvos energetikos agentūrai dėl dotacijų saulės elektrinėms iki 500 kW galios įsirengti – valstybės finansavimas siekia nuo 35 iki 45 procentų.
Energetikos bendrijoms ir tiems pelno nesiekiantiems juridiniams asmenims, kurie siekia jomis tapti, taip pat teikiama investicinė parama individualiems elektros energijos kaupimo įrenginiams iki 500 kWh talpos įsirengti.