Gyventojai įsigyja ir buityje naudoja vis naujesnius ir brangesnius prietaisus bei įrenginius. Tačiau nepaisant technologinės pažangos, gyventojai vis tiek susiduria su jų praradimais bei gedimais dėl įvairių veiksnių. Per metus bendra draudimo išmokų suma už sugadintus ar prarastus įrenginius siekė kiek daugiau nei 3,5 mln. eurų, atskleidžia „Lietuvos draudimo“ duomenys.
„Pastebime, kad dėl sugadintų ar prarastų buities prietaisų kreipiasi vis daugiau žmonių. Vien pernai buvo užregistruota virš 9 tūkst. tokio pobūdžio žalų. Vertinant mūsų turimus duomenis, vidutinė tokio įvykio kompensacijos suma siekė apie 380 eurų. Net 2 tūkst. įrenginių sugadinimo ar praradimo atvejų įvyko dėl stichinių nelaimių ir nelaimingų atsitikimų“, – sako Mantas Norkus, „Lietuvos draudimo“ Klientų aptarnavimo centro vadovas.
Pasak eksperto, dažnai šių įvykių priežastimis taip pat tampa stiklo dūžiai bei būsto užpylimai, kuomet gyventojų turtą sugadina dėl vamzdynų, šildymo sistemų, vandenį naudojančios buities įrangos gedimų atsiradęs vanduo pratekėjimas.
„Būtina atkreipti dėmesį ir į dėl gaisro bei vagysčių susidariusias žalas. Nors jos nėra tokios dažnos, tačiau jų vidutinės išmokos yra didžiausios. Vagystės atveju vidutinė žalos išmoka siekia virš 1 tūkst. eurų, o gaisro atveju viršija 2 tūkst. eurų“, – pažymi specialistas.
„Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad tarp dažniausiai sugadinamų buities prietaisų išsiskiria mobilieji telefonai ir televizoriai. Vidutinė išmokama žala svyruoja tarp 420 eurų už televizorius ir 350 eurų už mobiliuosius telefonus. Kiti dažnai sugadinami prietaisai yra kaitlentės, kompiuteriai, skalbimo mašinos, orkaitės.
„Pastebime, kad žmonės vis dažniau rinkasi kokybiškus, tačiau brangius įrenginius. Pavyzdžiui, didžiausia už skalbimo mašinos žalą kompensuota suma pernai siekė 20 tūkst. eurų, o už šaldytuvą ji buvo dar didesnė – net 38 tūkst. eurų. Tai įrodo, kad žmonės buityje nori vis naujesnių įrenginių, jų įsigijimui skiria nemažai lėšų. Visgi, nepaisant įrenginio brangumo, jis taip pat gali dėl įvairių išorės veiksmų sugesti, sudužti ar tiesiog būti prarastas vagystės ar kitų nelaimių atveju“, – teigia M. Norkus.
Ekspertas priduria, kad nustatant nuostolio dydį vadovaujamasi draudimo sutarties sąlygomis. Atsižvelgiama į įrenginio vertę, analogiško ar artimo jam įrenginio kainą įvykio metu, galimas remonto išlaidas. Taip pat reikia nepamiršti, kad daugeliu atvejų taikoma ir besąlyginė išskaita.
M.Norkus atkreipia dėmesį, kad norėdami išvengti buitinių prietaisų sugadinimų turėtumėte:
- Įrenginius naudoti tik pagal instrukcijoje pateikiamus nurodymus ir naudojimo sąlygas;
- Itin atidžiai naudotis prietaisu, nepalikti mažamečių vaikų vienų šalia veikiančių įrenginių;
- Pastebėjus įrenginio gedimo požymius, jų neignoruoti, ir dėl apžiūros ir remonto kreiptis į autorizuotą tokių paslaugų teikėją.